Zioła o działaniu przeczyszczającym

Zioła o działaniu przeczyszczającym

Zioła o działaniu przeczyszczającym zwykle zawierają dużą ilość związków biologicznie czynnych, np.: antraglikozydy, olejki eteryczne, błonnik pokarmowy, witaminy i pierwiastki śladowe. Substancje te, zwiększając aktywność skurczową jelita, eliminują skurcze, rozcieńczają i zwiększają masę kałową, a także zmniejszają zmiany zapalne w błonie śluzowej jelit.

Ogólnie mechanizm ich działania można podzielić na dwa kierunki:

  • Wzmocnienie falistego skurczu okrężnicy (perystaltyka)
  • Zahamowanie procesu wchłaniania wody w jelicie grubym.

 

Skuteczny ziołowy środek na przeczyszczenie

Senna
Liście i owoce zawierają związki (antraglikozydy), które pod wpływem enzymów trawiennych rozkładają się na substancje, które podrażniają receptory błony śluzowej przewodu pokarmowego i stymulują motoryczną (perystaltyczną) aktywność mięśni gładkich jelit. Od dawna senna jest uważana za skuteczny środek na przeczyszczenie, który należy stosować zgodnie z opisem na opakowaniu.

Kora kruszyny
Zawiera nieaktywne antraglikozydy (8%). Dlatego działanie przeczyszczające występuje 8 godzin po spożyciu wywaru. Badania wykazały, że glikozydy, alkaloidy, garbniki, cukry, kwas jabłkowy i niewielka ilość olejku eterycznego są częścią kory, liści, pąków i owoców kruszyny. Pod ich wpływem spowalnia się wchłanianie płynu przez błonę śluzową okrężnicy, co pociąga za sobą rozcieńczenie masy kałowej i zwiększenie ich objętości.

Szaklak pospolity
Pod względem działania przeczyszczającego i zawartości glikozydów nie różni się od kory kruszyny. Ma działanie antybakteryjne, ponieważ zawiera 3% kwasu askorbinowego. Jest to mniej znany środek na przeczyszczenie, ale w wielu kręgach nadal stosowany jest przy zaparciach.

Korzeń rabarbaru
Zawiera antraglikozydy (4,5%), które są odpowiedzialne za pobudzenie perystaltyki jelit i pomagają radzić sobie z zaparciami.

Len
Zawiera aktywne glikozydy, dlatego właściwości przeczyszczające ujawnią się w ciągu dwóch godzin po zażyciu. Zioło jest skuteczne przy ostrej postaci zaparcia, w medycynie ludowej jest uznane za bezpieczny środek na przeczyszczenie. Len ma silny efekt żółciopędny.

Korzeń lukrecji
Zioło ma łagodne działanie przeczyszczające. Osiąga się to dzięki substancjom takim jak kwas glicyryzynowy i aktywne dodatki biologiczne.
Zaparcia są nieprzyjemnym zjawiskiem, którego niełatwo się pozbyć. Jeśli ktoś nie chce przyjmować leków, może spróbować wyżej wymienionych ziół. Te ziołowe środki na przeczyszczenie działają łagodniej i praktycznie nie naruszają mikroflory jelitowej. Aby działanie ziół było bardziej wyraźne, przy zaparciach konieczne jest przestrzeganie specjalnej diety z dużą ilością płynu i błonnika.