Przekonanie o tym, ze świerzb jest chorobą spowodowaną przez nieodpowiednią higienę, jest dość powszechne, lecz nie do końca zgodne z prawdą. Przyczyn tej zakaźnej choroby jest więcej. Warto znać jej objawy, bo im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że uda się zatrzymać jej rozwój.
Co wywołuje świerzb? Przyczyny i przebieg choroby
Za rozwój tej choroby odpowiedzialny jest pasożyt z rodziny z roztoczy tzw. świerzbowiec ludzki. Świerzb to choroba, która powstaje w naskórku, gdzie pasożyt składa jaja, z których rozwijają się larwy odpowiedzialne za problemy skórne. Choroba objawia się intensywnym swędzeniem, wysypką, miejscowym zapaleniem skóry oraz widocznymi na skórze dziurkami, drążonymi przez pasożyty. Jak i gdzie można zarazić się pasożytem, który wywołuje świerzb?
– w przypadku niezachowania właściwej higieny osobistej
– w miejscach publicznych, dotykając przedmiotów, z którymi styczność miała zarażona osoba oraz przez bliski kontakt z chorym
– przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną (np. przez kontakty seksualne)
– przy osłabionej odporności
– przy ciężkich przewlekłych chorobach
Choroba od momentu zarażenia rozwija się od dwóch do sześciu tygodni. Świerzb jest chorobą trudną w leczeniu, dlatego już przy pierwszych objawach należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Jak leczyć świerzb?
Choroba najczęściej uwidacznia się na fałdach skóry, na dłoniach, pośladkach oraz w okolicy narządów płciowych. Świerzb jest chorobą, którą leczy się farmakologicznie. Czasami wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Gdy jednak nieleczony świerzb bardzo się rozwinie, możliwe, że konieczna będzie konsultacja u dermatologa. Leczeniem należy objąć nie tylko samego chorego, ale również osoby, które z nim mieszkają. Leki na świerzb to między innymi żele, kremy, emulsje, a także doustne środki, które działają zabójczo na pasożyta. W trakcie leczenia należy dokładnie wyprać zarówno ubrania, jak i pościel i ręczniki, które miały kontakt z zarażoną skórą. 50° C to temperatura, w której uda się pozbyć wszystkich zarazków i pasożytów, które mogłyby przenosić chorobę. Warto też wyprasować wyprane rzeczy, aby mieć pewność, że udało się całkowicie usunąć zagrożenie. Nie wolno lekceważyć objawów choroby, a podczas leczenia należy konsekwentnie stosować się do zaleceń lekarza i zachować odpowiednią higienę, by nie doprowadzić do dalszego rozwoju choroby.