Niedobór żelaza – czym grozi i jak mu zapobiec

Niedobór żelaza – czym grozi i jak mu zapobiec

Żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny odpowiedzialnym za prawidłowe działanie czerwonych krwinek. Niedobór żelaza przyczynia się m.in. do niedokrwistości, czyli tzw. anemii. Jednak to nie jedyny problem wynikający ze zbyt niskiej zawartości żelaza w organizmie.

 

Co wpływa na niedobór żelaza?

Żelazo jest składnikiem, który dostarczany jest organizmowi w pokarmach. Niedobór żelaza może być spowodowany różnymi czynnikami. Zalicza się do nich:

– nieprawidłową dietę ubogą w składniki zawierające żelazo

– nieprawidłową pracę przewodu pokarmowego, co może przyczynić się do zaburzenia wchłaniania żelaza

– zwiększone zapotrzebowanie na żelazo szczególnie w przypadku ciąży czy okresu dojrzewania

– utrata krwi spowodowana różnymi czynnikami takimi jak menstruacja, choroby nerek i przewodu pokarmowego, zabiegi chirurgiczne czy urazy

 

Aby nie być narażonym na niedobór żelaza należy przede wszystkim wzbogacić swoją dietę o produkty spożywcze takie jak podroby, mięso i przetwory mięsne między innymi podrobowe, żółtka kurzych jaj, produkty zbożowe (chleb żytni, kasza jaglana, gryczana czy pęczak), nasiona i ziarna, orzechy zwłaszcza pistacje i laskowe, warzywa takie jak bób, szpinak, groszek i owoce (porzeczki, poziomki, maliny). Należy też pamiętać, że żelazo trudno się przyswaja. Na jego przyswajalność korzystnie wpływa witamina C, natomiast zaburza ją błonnik, wapń czy substancje zawarte w kawie i herbacie.

 

Czym grozi niedobór żelaza?

Anemia to najbardziej znany skutek zbyt małej ilości żelaza we krwi. Niedobór żelaza przyczynia się do ogólnego osłabienia organizmu, wypadania włosów, zajadów w kącików ust czy osłabienia paznokci. Bardzo częstym objawem jest silny ból głowy oraz zawroty. Niedobór żelaza przyczynia się też do kołatania serca i duszności. Osoby, u których stwierdzono niedokrwistość, skarżą się także na problemy z koncentracją. Tego typu objawy pojawiają się o wiele częściej u kobiet niż u mężczyzn, którzy zdecydowanie rzadziej borykają się w niedoborami tego pierwiastka. Niedobór żelaza można stwierdzić na podstawie badań krwi. W razie podejrzeń co do niedokrwistości, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania krwi. Oprócz zmiany diety lekarz może zalecić suplementację żelaza. Warto wtedy pamiętać o przyjmowaniu witaminy C, która ułatwia wchłanianie tego pierwiastka.