Mleczko pszczele i jego niezwykłe biologiczne właściwości

Mleczko pszczele i jego niezwykłe biologiczne właściwości

Naturalny produkt wytwarzany przez pszczoły, służący do karmienia larw pszczół, ma tak wiele leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości, że coraz częściej sięga się po niego zarówno w lecznictwie, jak i w przemyśle kosmetycznym. Mleczko pszczele, bo o nim mowa, to niezwykły składnik. Dlaczego staje się tak popularny?

 

Czym jest mleczko pszczele?

Jest to produkt naturalny, wytwarzany przez pszczoły. Owady wykorzystują mleczko pszczele do wykarmienia larw pszczół w pierwszych dniach ich życia. Substancja wydzielana przez owady pełni taką funkcję, jak mleko ssaków i również swoim wyglądem nieco je przypomina. W składzie tej substancji znajduje się wiele witamin i składników mineralnych, które korzystnie wpływają na ludzki organizm. Zawartość prozdrowotnych substancji jest o wiele większa niż np. w miodzie. Bogactwo białka, aminokwasów, enzymów, makro- i mikroelementów, biotyny, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego czy kwasów tłuszczowych sprawia, że mleczko pszczele jest wykorzystywane zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i przy produkcji kosmetyków czy w medycynie naturalnej. Mleczko pszczele pozyskiwane jest naturalnie od pszczół karmiących larwy.

 

Leczenie i pielęgnacja, czyli mleczko pszczele w praktyce

Ze względu na wrażliwość mleczka na czynniki zewnętrzne, takie jak światło czy temperatura, pobrany od pszczół produkt musi być odpowiednio przechowywany. Mleczko pszczele najdłużej może być przechowywane po liofilizacji. Można je w naturalnej postaci wykorzystywać do produkcji domowych preparatów lub mieszać z miodem i w takiej postaci spożywać jako dodatek do dań. Wśród najcenniejszych właściwości tego naturalnego składnika warto wymienić:

– działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwdrobnoustrojowe

– wspomaganie leczenia chorób serca i krążenia

– korzystny wpływ na działanie układu nerwowego

– wspomagania leczenia przy stanach przemęczenia organizmu

– poprawę ogólnego samopoczucia oraz koncentracji

– wzmacnianie odporności na zakażenia

– leczenie chorób układu pokarmowego

 

To nie wszystkie właściwości jakie ma mleczko pszczele. Jest też ono składnikiem kosmetyków takich jak kremy i balsamy do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, ze względu na swoje działanie nawilżające i pielęgnacyjne. Mleczko pszczele dostępne jest w różnych formach. Można je przyjmować w postaci tabletek, syropu oraz naturalnego ekstraktu.