Jak żyć zdrowo?

Jak żyć zdrowo?

Każdy z nas chciałby być zdrowy, jednak myślimy o tym dopiero wtedy, gdy zachorujemy i zaczynamy odczuwać różne ograniczenia. O zdrowie natomiast trzeba dbać zawczasu, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Warto podkreślić, że zdrowie to nie tylko brak chorób.

O zdrowiu mówimy wtedy, gdy czujemy się dobrze na ciele i psychice, nie mamy wad ruchowych, nie jesteśmy otyli. Jak wiec ten stan osiągnąć? W ramach profilaktyki powinniśmy robić odpowiednio badania nawet, gdy nie mamy niepokojących objawów. Osoba zdrowa powinna raz na kilka lat odwiedzić lekarza rodzinnego i zrobić podstawowe badania laboratoryjne. Z wiekiem badań takich przybywa, bo warto wtedy odwiedzić także kardiologa. Co kilka lat warto także badać wzrok. Kobiety powinny szczególnie dbać o sprawy ginekologiczne, bo istnieją liczne groźne schorzenia, które nie dają objawów a jednak są widoczne w badaniu USG. Mężczyźni po 45 roku życia powinni zrobić pierwsze badanie psa w kierunku raka prostaty. Zarówno panie jak i panowie powinni stale odwiedzać stomatologa.

Kolejny czynnik zdrowia to odpowiednie odżywianie. Musimy spożywać dużo warzyw i owoców, unikać tłustych mięs, nie smażyć, ograniczyć słodycze i unikać sklepowego jedzenia wypełnionego chemią. Posiłki powinny być regularne, niezbyt obfite, spożywane w spokoju. Ostatnie posiłek na trzy godziny przed snem. Ważna jest także aktywność ruchowa. Polacy zdecydowanie za dużo czasu spędzają w domu przed telewizorem. Trzeba sobie wyrobić nawyk spacerowania, biegania, jazdy na rowerze czy pływania. I ostatni niezwykle ważny element to dbanie o swoją psychikę. Żyjemy w czasach, gdy stres towarzyszy nam niemalże codziennie. Ciągle za czymś godziny, czymś się martwimy. Tymczasem trzeba znaleźć czas na relaks, wyciszenie i medytację. Pomocne mogą być zioła na uspokojenie oraz wizyta u psychologa.