Niedoskonałości skóry bywają przyczyną gorszego samopoczucia i kompleksów u osoby, u której się pojawiają. Nikt ich nie chce, zwłaszcza kiedy pojawiają się na twarzy. Bardzo powszechne są wągry, czyli nieestetyczne czarne kropeczki widniejące najczęściej na nosie.
Działania minimalizujące wągry
U niektórych te ślady pojawiają się w okresie dojrzewania, inni mają skłonność do nich niezależnie od wieku. Zwłaszcza ta druga grupa wiele by dała, by poznać sposób na ich pozbycie się raz na zawsze, tak by więcej nie musieć się przejmować ich obecnością. W gruncie rzeczy jednak nie jest wcale tak, że wągry pojawiają się u poszczególnych osób przypadkowo. Nie jest więc też losową sprawą kwestia skuteczności radzenia sobie z nimi.
Wpływ na ich obecność mają takie kwestie jak:
- dokładne oczyszczanie cery
- dieta
- stosowanie kosmetyków zatykających pory
Pokazuje to, że nie chodzi tutaj o nic wielkiego, co przekraczałoby możliwości zwykłego człowieka, lecz właśnie drobne, codzienne nawyki mają przełożenie na stan skóry i obecność zaskórników na niej. W bardzo dużym stopniu zwiększy się swoją szansę na utrzymanie cery bez wągrów (lub zmniejszy się ich skalę) poprzez dokładne oczyszczanie skóry. Należy to robić każdego dnia, zwłaszcza przed nocą. Dzięki temu skóra może dobrze wykorzystać ten czas ogólnie przeznaczony na regenerację, by samej również odpocząć i pooddychać.
Absolutnie niedozwolone jest kładzenie się spać z niezmytym makijażem. Skóra twarzy jest wtedy długotrwale obciążona i nie ma swobodnego dostępu do powietrza. Nie chodzi jednak tylko o makijaż, lecz konieczność oczyszczania dotyczy także osób, które w ogóle się nie malują. Zawsze konieczne jest usunięcie nadmiernej ilości sebum i standardowych zanieczyszczeń pochodzących po prostu z powietrza.
Wyciskanie złą metodą walki z wągrami
Wiele osób chce usunąć wągry poprzez ich wyciskanie, kiedy tylko się one pojawią. Chociaż efekt jest widoczny i natychmiastowy, to wbrew pozorom nie jest to jednak najlepszy pomysł. Wskutek takiego działania, zwłaszcza kiedy chce się wycisnąć na siłę, można w niewidoczny, a jednak faktyczny sposób spowodować uszkodzenie skóry na jej powierzchni. Często też pozostawi się część znajdujących się pod skórą zanieczyszczeń, przez co dochodzi do rozwijania się bakterii w tym obszarze. Dochodzi wtedy nawet do pojawienia się jeszcze trudniejszych do usunięcia blizn lub tworzą się nieestetyczne przebawienia. Lepiej więc powstrzymać się od takiego działania i sięgać po mniej inwazyjne, a przy tym bardziej skuteczne metody.