5 sposobów na podniesienie niskiego ciśnienia krwi

5 sposobów na podniesienie niskiego ciśnienia krwi

Każdy z nas na wizycie kontrolnej u lekarza ma mierzone ciśnienie krwi. Niepokojące jest, gdy ciśnienie jest za wysokie – często konieczna jest zmiana trybu życia i wprowadzenie leków po to, by zapobiec niebezpiecznym skutkom nadciśnienia. Co jednak, gdy nasze ciśnienie jest zbyt niskie? Niedociśnienie rzadko jest leczone, ponieważ niskie ciśnienie krwi dla naszego organizmu jest wręcz pożądane. Gdy męczą nas jednak nieprzyjemne konsekwencje niskiego ciśnienia, jest kilka sposobów na to, by delikatnie je podnieść.

Objawy zbyt niskiego ciśnienia

Zbyt niskie ciśnienie krwi nazywa się fachowo hipotonią. Występuje najczęściej u młodych, drobnych kobiet. Sprzyja mu także brak aktywności fizycznej. Objawami niedociśnienia jest osłabienie, zmęczenie, szybkie męczenie się, a także senność, brak energii, zawroty głowy, mroczki przed oczami czy szum w uszach.
Jeśli nieprzyjemne objawy hipotonii bardzo nam przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, dobrze jest mierzyć sobie ciśnienie krwi domowym aparatem, by upewnić się, że to właśnie niskie ciśnienie jest źródłem naszego złego samopoczucia. Taki sprzęt dostaniemy bez problemu w większości aptek, wybór jest ogromny, np.: ciśnieniomierz Medel, ciśnieniomierz Microlife lub ciśnieniomierz Omron. Za ciśnienie zbyt niskie uznaje się ciśnienie skurczowe poniżej 100 mm Hg lub rozkurczowe poniżej 60 mm Hg. Gdy zobaczymy takie wskazania urządzenia, możemy zastosować kilka sposobów na podniesienie sobie ciśnienia.

1. Kawa
Wypicie mocnej, sypanej kawy jest najpopularniejszym sposobem na podniesienie ciśnienia krwi. Takie działanie zapewnia zawarta w kawie kofeina. Podobny efekt może dać wypicie coli. Podwyższenie ciśnienie krwi za sprawą kofeiny jest niestety krótkotrwałe.

2. Woda
Na wzrost ciśnienia krwi może pomóc również zwiększenie ilości wypijanej w ciągu dnia wody. Powinno się pić co najmniej 2-2,5 litra wody dziennie. Większa ilość wody w organizmie poprawia krążenie krwi.

3. Dieta
Odpowiednia dieta ma wpływ nie tylko na redukcję nadciśnienia, ale także na podwyższenie ciśnienia krwi. Pomóc może dosalanie potraw – ilość spożywanej soli przy hipotonii powinna wynosić nawet 10-20 g na dzień. Konieczne będzie też odstawienie alkoholu, który powoduje spadek ciśnienia krwi. Ważne jest również, by się nie przejadać – warto jeść więcej posiłków, ale w mniejszych porcjach.

4. Aktywność fizyczna
Ciśnienie podnosi również aktywność fizyczna. Konieczne jest regularne uprawianie sportu, najlepiej na świeżym powietrzu, przez co najmniej 30 minut dziennie. Dobry będzie codzienny jogging lub przejażdżki rowerem.

5. Prysznic
Ulgę w niskim ciśnieniu krwi przynieść może prysznic na przemian ciepłą i zimną wodą lub też po prostu chłodna kąpiel. Zimna woda poprawia krążenie, podwyższając ciśnienie krwi.