Jak wymyślać skuteczne zabawy dla dzieci?

Jak wymyślać skuteczne zabawy dla dzieci?

Gdy ma się pod opieką przynajmniej kilkoro dzieci, zwykle można skorzystać z jednej z dwóch opcji. Pierwsza zakłada zajęcie się swoimi sprawami i pozwolenie dzieciom na samodzielne znajdowanie sobie rozrywek. Druga przewiduje wymyślanie zabaw dla najmłodszych i jest uważana za znacznie bezpieczniejszą nawet, jeśli wykorzystywanie jej w praktyce jest możliwe jedynie wtedy, gdy ukończy się kurs animatora.

Dziecięca kreatywność i jej konsekwencje

Gdy nie narzucamy dzieciom swojej woli i pozwalamy bawić się samym ze sobą, zwykle zyskujemy ich wdzięczność. Niestety, podejście takie może mieć przykre konsekwencje tak dla maluchów, jak i dla nas. Istnieje spora szansa na to, że dzieci zajmą się sobą pozwalając działać wyobraźni. Jeśli jednak ich zabawy nie będą kontrolowane, ich przebieg nie musi nam wcale odpowiadać. Zwykle kończą się kłótniami pomiędzy silniejszymi i słabszymi członkami grupy. Sztuka negocjacji do pewnego momentu nie jest najlepszą stroną maluchów, zwykle więc spory załatwiane są za pośrednictwem rękoczynów, co może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Czasem do kłótni nie dochodzi, osoby prowadzące kurs animatora uważają jednak, że taka sytuacja jest potencjalnie jeszcze bardziej niebezpieczna. Nie bez przyczyny mówi się przecież, że cisza w pokoju dziecięcym powinna zaalarmować osobę dorosłą. Najczęściej jest sygnałem świadczącym o tym, że dzieci robią coś wyjątkowego, na co zwykle im się nie pozwala. Jeśli więc opiekun się nie zorientuje w porę, może się okazać, że pokój został pomalowany kredkami, na firance buja się najmniejszy z podopiecznych, a któreś z dzieci nie może wydostać się spod szafki na buty i to nawet pomimo tego, że, zdaniem jej producenta, nie ma szans na jej wywrócenie.

Jak bawić dzieci kreatywnie

Chcąc uniknąć sytuacji, w której dzieci bawią się same narażając się na poważny uszczerbek na zdrowiu, najlepiej samodzielnie wymyślać im zabawy. Jak jednak robić to w sposób budzący ich zainteresowanie? Nie każdy potrafi wymyślać zabawy, każdy może się tego jednak nauczyć. Kurs animatora to znakomite rozwiązanie zarówno dla osób chcących zawodowo zajmować się maluchami, jak i dla tych, które kontakt z dużą liczbą dzieci mają w życiu prywatnym.