Antykoncepcja to bardzo ważny temat dla każdej kobiety. Dziś dostępnych jest na tyle dużo metod zapobiegania niechcianej ciąży, by indywidualnie dobrać produkt do własnych potrzeb. Co warto wiedzieć o spiralach antykoncepcyjnych? Jak działa i czym jest spirala miedziana?
Rodzaje spirali antykoncepcyjnych
Za najbardziej bezpieczne, a przy tym wysoce skuteczne w zapobieganiu ciąży, uznaje się spirale antykoncepcyjne. Do wyboru są trzy ich rodzaje: spirala miedziana, spirala hormonalna lub wkładka obojętna. Sposób zastosowania, działania i usuwania, nieco różnią się od siebie, w zależności od wybranego rodzaju spirali.
Spirala antykoncepcyjna, czyli wkłada wewnątrzmaciczna, umieszczana jest w jamie macicy i działa miejscowo. Ma ona zastosowanie nie tylko antykoncepcyjne, ale i kliniczne. Jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet będących po porodzie, które nie mogą skorzystać z innych metod antykoncepcji.
Antykoncepcyjne wkładki domaciczne oferują skuteczność na poziomie 99%, jeśli kobieta regularnie kontroluje się u lekarza, celem oceny położenia spirali, jak i nie używa jej po upływie terminu ważności. Spirale mają różne kształty, ale każda z nich na końcu ma umieszczone nitki, które pozwalają na łatwe wyjęcie.
Wkładki hormonalne działają na zasadzie stopniowego uwalniania progestagenu. Powodują zagęszczenie śluzu szyjkowego. Hormony działają również plemnikobójczo. W ten sam sposób działa miedź, choć spirala miedziana różni się głównie tym, że można ją założyć w dowolnym momencie cyklu i ma ona za zadanie również zapobiegać zagnieżdżaniu się zarodka.
Jak działa spirala miedziana?
Miedź zastosowana w tym typie spirali, powoduje powstanie środowiska nieprzyjaznego dla plemników. Uniemożliwia im dotarcie do jajeczka. Spirala miedziana zapobiega ponadto zagnieżdżeniu się już zapłodnionego jajeczka w macicy. Umieszcza się ją w drogach rodnych zwykle w czasie trwania miesiączki, ale można również zastosować ją do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku, jak i do 5 dni od najwcześniejszego terminu owulacji. Jej wybór w takich przypadkach, nie oznacza jednak wywoływania aborcji.
Kiedy można stosować spirale antykoncepcyjne?
Wszystko zależy od stanu i potrzeb danej pacjentki. Zanim zostanie wybrana i założona spirala, przeprowadzany jest dokładny wywiad. Na ten sposób antykoncepcji na pewno nie będą mogły pozwolić sobie panie, które zmagają się z infekcjami intymnymi, wrodzonymi wadami lub mięśniakami macicy, przewlekłym zapaleniem przydatków, obniżoną odpornością oraz problemami z sercem.