Spirala antykoncepcyjna – kiedy można ją stosować?

Spirala antykoncepcyjna – kiedy można ją stosować?

Antykoncepcja to bardzo ważny temat dla każdej kobiety. Dziś dostępnych jest na tyle dużo metod zapobiegania niechcianej ciąży, by indywidualnie dobrać produkt do własnych potrzeb. Co warto wiedzieć o spiralach antykoncepcyjnych? Jak działa i czym jest spirala miedziana?

Rodzaje spirali antykoncepcyjnych

Za najbardziej bezpieczne, a przy tym wysoce skuteczne w zapobieganiu ciąży, uznaje się spirale antykoncepcyjne. Do wyboru są trzy ich rodzaje: spirala miedziana, spirala hormonalna lub wkładka obojętna. Sposób zastosowania, działania i usuwania, nieco różnią się od siebie, w zależności od wybranego rodzaju spirali.

Spirala antykoncepcyjna, czyli wkłada wewnątrzmaciczna, umieszczana jest w jamie macicy i działa miejscowo. Ma ona zastosowanie nie tylko antykoncepcyjne, ale i kliniczne. Jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet będących po porodzie, które nie mogą skorzystać z innych metod antykoncepcji.

Antykoncepcyjne wkładki domaciczne oferują skuteczność na poziomie 99%, jeśli kobieta regularnie kontroluje się u lekarza, celem oceny położenia spirali, jak i nie używa jej po upływie terminu ważności. Spirale mają różne kształty, ale każda z nich na końcu ma umieszczone nitki, które pozwalają na łatwe wyjęcie.

Wkładki hormonalne działają na zasadzie stopniowego uwalniania progestagenu. Powodują zagęszczenie śluzu szyjkowego. Hormony działają również plemnikobójczo. W ten sam sposób działa miedź, choć spirala miedziana różni się głównie tym, że można ją założyć w dowolnym momencie cyklu i ma ona za zadanie również zapobiegać zagnieżdżaniu się zarodka.

Jak działa spirala miedziana?

Miedź zastosowana w tym typie spirali, powoduje powstanie środowiska nieprzyjaznego dla plemników. Uniemożliwia im dotarcie do jajeczka. Spirala miedziana zapobiega ponadto zagnieżdżeniu się już zapłodnionego jajeczka w macicy. Umieszcza się ją w drogach rodnych zwykle w czasie trwania miesiączki, ale można również zastosować ją do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku, jak i do 5 dni od najwcześniejszego terminu owulacji. Jej wybór w takich przypadkach, nie oznacza jednak wywoływania aborcji.

Kiedy można stosować spirale antykoncepcyjne?

Wszystko zależy od stanu i potrzeb danej pacjentki. Zanim zostanie wybrana i założona spirala, przeprowadzany jest dokładny wywiad. Na ten sposób antykoncepcji na pewno nie będą mogły pozwolić sobie panie, które zmagają się z infekcjami intymnymi, wrodzonymi wadami lub mięśniakami macicy, przewlekłym zapaleniem przydatków, obniżoną odpornością oraz problemami z sercem.