Jakich fachowców z branży budowlanej potrzeba w Niemczech?

Jakich fachowców z branży budowlanej potrzeba w Niemczech?

Niemiecki rynek pracy od wielu lat przeżywa kryzys. Rąk do pracy brakuje w niemal każdej branży, a najbardziej na strukturze demograficznej cierpi branża budowlana. Wykwalifikowani budowlańcy są na tyle wysoko cenieni, że nawet kredyt w Niemczech, którego są skłonne udzielać tamtejsze banki, jest relatywnie łatwo dostępny ze względu na wysoką stabilność i gwarancję zatrudnienia. Dotyczy to większości wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają określoną specjalizację, a także pracowników ogólnobudowlanych, którzy zatrudniani są bez przydziału w konkretnym zawodzie. Są jednak segmenty branży, które mają największy niedobór pracowników.

W których fachach brakuje najwięcej pracowników?

Ze względu na strukturę demograficzną Niemiec, tamtejszy rynek pracy boryka się z odpływem pracowników niemal w każdej branży, co przekłada się na równomierne rozłożenie niedoborów. W takich sytuacjach najbardziej cierpią jednak pracodawcy, którzy wymagają od swoich pracowników dużej specjalizacji oraz doświadczenia. W branży budowlanej są to podstawowe specjalizacje, takie jak murarz, dekarz, cieśla szalunkowy, tynkarz lub płytkarz. Są to, jak widać, podstawowe specjalizacje, bez których nie obejdzie się żadna firma z branży budowlanej. Zarobki takich pracowników stale idą w górę, a pracodawcy starają się zapewniać jak najlepsze warunki pracy, aby zatrzymać u siebie na dłużej doświadczonych fachowców.  W praktyce oznacza to często kompleksowe zaopiekowanie się pracownikami z krajów wschodniej Europy, którzy są często ściągani przez pracodawców niemieckich. Aby ułatwić im decyzję o podjęciu zatrudnienia oraz zostaniu na dłużej, pracodawcy zapewniają pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z urzędami, a także często oferują bezpłatne noclegi lub dopłaty do nich. Nie rzadko spotyka się także dofinansowania do wyjazdów w rodzinne strony w celu większego zachęcenia pracowników do stałego podejmowania zatrudnienia.

Pozycja pracowników budowlanych na rynku pracy, a kredyty w Niemczech

Ze względu na stale rosnące niedobory na rynku pracy osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie są niezwykle cenieni przez pracodawców. Przekłada się to na bardzo dużą elastyczność urzędników co do załatwiania wszystkich formalności związanych z pobytem, które aktualnie można bardzo łatwo załatwić, a także na, chociażby dostępność kredytów w Niemczech dla pracowników na stałe związanych z branżą budowlaną. Zdolność kredytowa takich osób jest relatywnie wysoka ze względu na bardzo wysoką stabilność zatrudnienia.