Co warto wiedzieć przed zakupem wanny?

Co warto wiedzieć przed zakupem wanny?

Podczas urządzania domu, jak i w trakcie remontowania samej łazienki, pojawiają się najróżniejsze dylematy. Łazienka to przestrzeń używana każdego dnia, dlatego warto zadbać o to, aby przebywanie w niej było jak najbardziej komfortowe i przyjemne. Niezwykle ważny jest wybór właściwego modelu wanny – w końcu będzie to miejsce zarówno wykonywania zabiegów higienicznych, jak i relaksu.

Istotna jest wielkość i kształt wanny

Wanna to produkt nabywany na wiele długich lat, w związku z czym jej wybór powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi oczekiwaniami. Przed jej zakupem zaleca się dokładnie zastanowić, jaką powinna ona mieć wielkość oraz kształt. Podczas wyboru wanny do łazienki należy precyzyjnie oszacować przestrzeń, jaka jest przeznaczona na montaż wanny. Należy uwzględnić nie tylko samo miejsce na wannę, ale i odległości od sąsiadujących z nią sprzętów. W przypadku, gdy dysponujemy dość sporą wolną przestrzenią, możliwy staje się wybór narożnej wanny dwuosobowej. W sytuacji, kiedy łazienka nie jest zbyt duża, idealnym wyjściem może okazać się zakup wanny prostokątnej, bądź asymetrycznej narożnej. Głównym kryterium wyboru jest przede wszystkim kształt, wielkość oraz rodzaj materiału wykorzystanego do jej produkcji.

Materiał – jaki jest najlepszy?

Popularnymi wannami są te wykonane z akrylu, do których produkcji stosuje się płyty o grubości wynoszącej około 5 milimetrów. Akryl może być dwu- oraz trzywarstwowy, wzmocniony dodatkowo przez żywicę poliestrową lub szklane włókno. Wanny akrylowe cechują się wysoką jakością oraz dużą wytrzymałością. Są one także odporne na zarysowania, ścieranie i środki chemiczne, co sprawia, iż ich zakup jest idealną inwestycję na długie lata. Co równie ważne, powierzchnia akrylu jest ciepła w dotyku, co oddziałuje na komfort korzystania z wanny.

Akryl cechuje się tym, iż można z niego formować różnego rodzaju kształty, co oznacza, że jest możliwość tworzenia zagłówków, a nawet podłokietników, które wpływają pozytywnie na wygodę w trakcie kąpieli. Wielu producentów oferuje wanny matowe lub też połyskujące. Są one bardzo lekkie, w związku z czym zarówno ich transport, jak i montaż nie powinien sprawiać żadnych problemów.

Wanny stalowe – charakterystyka

Wanny stalowe produkowane są z blachy stalowej, której grubość nie przekracza 6 milimetrów oraz pokrywane są warstwą emalii. Przeważnie dostępne są do nabycia w wersji prostokątnej, jednak istnieje możliwość zakupu wanien o różnych profilach (przykładowo zwężanych ku środkowi). Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania wanien stalowych, producenci część z nich wyposażyli w antypoślizgowe dna. Są one nieco cięższe od wanien akrylowych, jednak mimo wszystko znajdują one szerokie grono swoich zwolenników.

Wanny stalowe cieszą się popularnością ze względu na swoją atrakcyjną cenę, która jest nieco niższa, niż cena wanny akrylowej. Ponadto, pokryte są warstwą emalii, która chroni ją przed stosowanymi chemicznymi środkami czystości. Wszystko to sprawia, iż wanny stalowe są niezwykle trwałe, a ich zakup jest korzystną i doskonałą inwestycją na bardzo długi czas.

Wanna z drzwiami – idealne rozwiązanie dla całej rodziny

Wanna z drzwiami jest rozwiązaniem uniwersalnym dla osób starszych i niepełnosprawnych, jak i dla rodziny wielopokoleniowej. Jej zakup nie ogranicza użytkowników jedynie do brania w niej kąpieli. Wanna z drzwiami może także posiadać zintegrowane siedzisko oraz system hydromasażu, dzięki którym kąpiel w pozycji siedzącej daje wyjątkowego relaksu oraz niepowtarzalnych bodźców dla kończyn dolnych.

Podstawowym i standardowym elementem każdej wanny z drzwiami, który powinien spełniać szereg kryteriów, aby zapewnić niezawodność podczas korzystania z kąpieli w wannie, są oczywiście szczelne drzwi. Wysokiej jakości cechują się przede wszystkim dobrymi uszczelkami oraz sprawnymi mechanizmami zamykająco-dociskowymi.