Stres, przemęczenie fizyczne i psychiczne są częstymi powodami powstawania opuchlizny dolnej powieki oka, zwanej powszechnie workami pod oczami. To defekt natury estetycznej, który skutecznie dodaje nam lat. Jak sobie z nią radzić?
Przyczyny powstawania opuchlizny pod oczami
Uwydatniająca się opuchlizna pod oczami jest konsekwencją zastoju limfy w tkankach podskórnych. Wywołuje ją wiele czynników – od tych niezwykle błahych jak nieprzespana noc po znacznie poważniejsze – będących oznaką alergii lub choroby układu krążenia, nerek czy tarczycy, w wyniku których dochodzi do zatrzymania się wody wewnątrz organizmu. Nie bez znaczenia jest także tryb życia. Niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i papierosów czy nadmierne zażywanie kąpieli słonecznych mogą skutecznie prowadzić do powstawania opuchlizny dolnej powieki. Warto także wspomnieć, że jest to przypadłość dziedziczona genetycznie.
Jak pozbyć się worków pod oczami?
Skóra pod oczami jest niezwykle cienka i wrażliwa, dlatego jej pielęgnacja wymaga zastosowania odpowiednich preparatów nie zawierających w swoim składzie drażniących substancji. Jako, że za powstawanie opuchlizny dolnej powieki oka odpowiada najczęściej źle przespana noc, warto zadbać o prawidłową higienę snu. Zaleca się spanie w chłodnym, zaciemnionym i przewietrzonym pomieszczeniu. Przed snem warto wypić szklankę wody, która skutecznie pomaga usuwać toksyczne związki z organizmu, w tym także ze skóry. Nie bez znaczenia jest także pozycja, w jakiej zwyczajowo śpimy. Spanie na poduszce (z lekko uniesioną głową) pozwala na swobodny przepływ płynów ustrojowych. Dodatkowo, w walce z workami pod oczami mogą sprawdzić się:
kosmetyki – żele i kremy dedykowane redukcji opuchlizny dolnej powieki mają za zadanie pobudzić krążenie krwi i limfy, zahamować nadmierne gromadzenie wody oraz naprężać skórę. Z racji tego, że skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna warto wybierać te, które mają w swoim składzie wyciągi ziołowe (świetlik, arnika, bławatek, miłorząb japoński), witaminy (C i K) czy kofeinę, takie jak Remescar, Ziaja Bio Żel pietruszkowy czy żel pod oczy Flos Lek z arniką. Warto pamiętać o prawidłowej aplikacji takich kosmetyków, które należy delikatnie wklepywać opuszkami palców na powiecie, a nie intensywnie je wcierać naciągając jednocześnie skórę
domowe sposoby – wśród domowych sposobów na walkę z workami pod oczami na uwagę zasługują chłodne kompresy, które można wykonać przy pomocy schłodzonego w zamrażarce plastra ogórka, pokruszonego lodu zawiniętego w bawełnianą ściereczkę czy też przykładając na oczy schłodzone łyżeczki. Zimny kompres zwęża naczynia limfatyczne i zmniejsza nadmiar zgromadzonej wody. Taki okład należy trzymać przez około 10 minut. Równie skuteczny może okazać się okład z herbaty (dokładnie woreczków herbaty nasączonych letnią wodą), która w swoim składzie zawiera kofeinę będącą składnikiem aktywnym wielu kremów i żeli przeznaczonych do redukcji opuchlizny pod oczami. Herbaciany kompres warto przytrzymać na oczach przez około 30 minut. Finalnie, dobrym rozwiązaniem może okazać się ziemniak, który zawiera potas wykazujący tendencję do zmniejszenia worków pod oczami oraz skrobię łagodzącą potencjalne stany zapalne skóry. Obrany, cienki plasterek kartofla należy nałożyć na dolną powiekę i przetrzymać go przez 10 – 15 minut.
profesjonalne zabiegi kosmetyczne – dla osób zmagających się z przewlekłym opuchnięciem dolnych powiek skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się profesjonalne zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych (np. drenaż limfatyczny poprawiający przepływ limfy) lub w gabinetach medycyny estetycznej, w trakcie których w newralgiczne miejsce aplikuje się substancje aktywne (takie jak witamina C czy kwas hialuronowy) wspomagające proces mikrokrążenia i uelastyczniające skórę, która w konsekwencji pozwoli uniknąć opuchlizny dolnej powieki.