Swoja własna szklarnia ogrodowa to duże dobrodziejstwo. Przez cały rok możesz cieszyć się smacznymi warzywami, które samodzielnie wyhodujesz. Wystarczy trochę silnej woli i pomysł na oryginalną szklarnię, aby zrealizować swoje ogrodnicze marzenie.
Z czego zbudować szklarnię?
Na początku warto sobie zadać pytanie, jakie gabaryty ma mieć szklarnia. Jeśli nie potrzebujesz wiele miejsca pod uprawę, wystarczy założyć niewielki tunel foliowy. Natomiast większe konstrukcje powstają na bazie także innych trwałych materiałów. Przyjrzyjmy się poszczególnym rozwiązaniom, aby wskazać na ich zalety i wady.
Folia i profile PCV
Mimo że folia kojarzy się z dawnymi tradycyjnymi szklarniami, to i dziś ma swoich zwolenników. Wykorzystuje się takie materiały jak poliester, polietylen lub celulozę, oraz inne mniej popularne rozwiązania. To materiał bardzo lekki, a co za tym, idzie, w niedużym stopniu obciąża całość konstrukcji. Kolejna jego zaleta to dobra przepuszczalność. Na bazie folii stawia się mniejsze szklarnie, które służą raczej sezonowo. Delikatny materiał oraz trudność utrzymania dobrej temperatury przez cały rok sprawia, że tunele foliowe buduje się na określoną część roku.
Poliwęglan – nowoczesny, trwały materiał na szwalnię ogrodową
Szklarnia ogrodowa wykonana z poliwęglanu nie będzie kosztowała majątku, a mile Cię zaskoczy solidnością i funkcjonalnością. Najważniejszą zaletą tego materiału jest ochrona roślin przed promieniowaniem UV. CO więcej, poliwęglan przepuszcza inne światło słoneczne, a przy okazji jest bardzo odporny na znaczne obciążenia. O wiele mniej nagrzewa się od innych materiałów szklarniowych, dlatego łatwo utrzymać odpowiednią temperaturę w szklarni. Podobnie jak folia, poliwęglan jest bardzo lekki, a przy tym elastyczny. Te wszystkie cechy sprawiają, ze poliwęglan jest często wybierany jako bazowy materiał na budowę szklarni.
Szkło – modne i dosyć trwałe rozwiązanie
Szkło wykorzystywane do budowy szklarni to zazwyczaj mineralne lub polistyrenowe. Można je pochwalić za odpowiednią trwałość, bardzo dobrą przepuszczalność światła i elegancki wygląd. Takie powierzchnie trudno porysować i co najważniejsze są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Szkło może też ulec stłuczeniu, dlatego do budowy szklarni szklanych lepiej zatrudnić bardzo dobrego fachowca. Konstrukcję foliową czy poliwęglanową można wykonać samodzielnie przy odrobinie umiejętności budowlanych.
Pamiętaj też, że lepsze właściwości od zwykłego szkła ma szkło hartowane. Jest odporniejsze na działanie czynników mechanicznych i bezpieczniejsze. Kiedy tafla szkła hartowanego ulegnie rozbiciu, wtedy rozsypie się na wiele nieostrych kawałków. To znacznie minimalizuje ryzyko skaleczenia odłamkiem szkła.
Niestety szkło ma tez bardzo dużą wadę, jaką jest przepuszczanie promieniowania ultrafioletowego. Dlatego też jeśli chcesz hodować rośliny wrażliwe na tego typu światło, niestety, musisz wybrać inny materiał na budowę szklarni.
Warto też zainteresować się szkłem akrylowym, które jest odporniejsze na uszkodzenie, niewiele waży i bardzo dobrze przepuszcza światło. Jego większą wadą jest wysoka cena, która często stanowi czynnik decydujący o wyborze innego rozwiązania.
Reasumując, poliwęglan jest jednym z najlepszych rozwiązań na szklarnię. Lekki, trwały, przepuszczalny i nie sprawia problemów montażowych. Szkło może wygląda bardziej elegancko, ale szklarnia ogrodowa wykonana z tego materiału jest znacznie cięższa i niestety mniej odporna na działanie warunków atmosferycznych.