Dość częsta i bolesna przypadłość spotykająca dzieci, to zapalenie ucha. Aż 50 do 85% dzieci może zmagać się z ostrym zapaleniem ucha środkowego. Najczęściej chorują dzieci między 6. a 18. miesiącem życia. Jest to zwykle stan nagły, a objawy bywają mylone. Jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka?
Zapalenie ucha u dziecka – przyczyny
Do najczęstszych chorób wieku dziecięcego należy właśnie zapalenie ucha. Jest ono bolesne, przebiega zwykle gwałtownie, choć objawy bywają mylone, między innymi z ząbkowaniem czy przejedzeniem dziecka. Właściwe rozpoznanie i leczenie jest konieczne, by uniknąć groźnych powikłań.
Przyczyny tego stanu to przede wszystkim infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, które bardzo łatwo się rozprzestrzeniają. Do tego dochodzi nie w pełni dojrzały układ odpornościowy dziecka, skłonności genetyczne, alergia, przerost migdałka gardłowego, częste przeziębienia, jak i refluks żołądkowo-przełykowy. Nie bez znaczenia pozostaje specyficzna budowa anatomiczna narządu słuchu u najmłodszych.
Przypuszcza się ponadto, że na większą częstotliwość zachorowań wpływają czynniki środowiskowe, takie jak uczęszczanie do żłobka, sztuczne karmienie i kontakt z dymem tytoniowym.
Jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka?
Konieczne jest badanie otoskopowe, aby mieć pewność, że dolegliwości nie wywołuje, na przykład obecność ciała obcego w uchu. Spośród zauważalnych objawów, jakie powoduje zapalenie ucha, wymienia się charakterystyczne jego pocieranie przez dziecko. Maluch staje się ponadto bardzo niespokojny, kręci główką, a także odczuwa ból, gdy zostanie naciśnięty płatek ucha. Pojawia się podwyższona temperatura oraz często wymioty, rzadziej biegunka.
Dzieci do szóstego miesiąca życia przeważnie leczone są antybiotykami. Starszym podaje się leki przeciwbólowe. Antybiotykoterapię włącza się dopiero wtedy, gdy mimo podania leków łagodzących ból, objawy nie ustąpią po upływie 24 godzin (dla dzieci do drugiego roku życia) lub 48-72 godzin (dla dzieci starszych).
Aby mieć pewność, że zapalenie ucha zostało wyleczone, trzeba udać się na wizytę kontrolną z dzieckiem po zakończonej terapii. Zapobiegawczo należy chronić uszy dzieci w wietrzne dni i dokładnie suszyć je po kąpieli.