Witaminy i minerały – na czym polega bezpieczna suplementacja?

Witaminy i minerały – na czym polega bezpieczna suplementacja?

Istnieje powszechne przekonanie, iż suplementy w odróżnieniu od leków nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Niestety nie zawsze jest to prawda. Pacjent dostaje od lekarza, dietetyka lub naturoterapeuty zalecenie przyjmowania suplementów wraz z informacją, w jaki sposób je stosować. Warto więc zapoznać się z właściwym sposobem ich przyjmowania, ponieważ skuteczność terapii i bezpieczna suplementacja jest zależna od tego, kiedy i w jaki sposób preparaty zostaną podane.

Pożywienie a suplementacja – jaki jest między nimi związek?

Nie zaleca się stosować suplementów na własną rękę, bez ówczesnej konsultacji z osobą kompetentną – choćby z doświadczonym sprzedawcą. W przyrodzie żadna substancja, żaden minerał ani witamina nie występuje w oddzieleniu od innych składników. Nasza gospodarka substancjami odżywczymi i system trawienny do takiego pożywienia są zaprojektowane. Tymczasem w suplementach diety znajdują się wyciągi substancji w stężeniach o wiele większych niż tych zawartych w pożywieniu. Na przykład, aby uzyskać 1000 mg witaminy C, należy zjeść mniej więcej 5 kg warzyw lub owoców bogatych w tę witaminę: cytrusy, kapusty, papryki czy jabłka (oczywiście mowa tu o tych ekologicznych i wolno rosnących). O wiele wygodniej jest spożyć jedną kapsułkę jednak witamina C potrzebuje do absorpcji obecności bioflawonoidów, a witamina D3 wapń – obecności witaminy K2Mk7.

Są to, zbadane naukowo zależności, w związku z czym należy przyznać, iż przyroda kryje przed nami jeszcze mnóstwo tajemni . Więc im bardziej suplementacja zostaje zbliżona do tego, co występuje w naturze, tym bardziej może być ona określana jako „bezpieczna suplementacja”.

W związku z powyższym w momencie, gdy system trawienny otrzymuje substancje wyekstrahowane, nie rozpoznaje w nich pożywienia i traktuje je jak obcą, niepożądaną substancję, którą należy zneutralizować lub wyeliminować. Wiąże się to z zużyciem cennej życiowo energii i obecnych zapasów witamin.

Efektywna i bezpieczna suplementacja to taka, która nie niesie za sobą negatywnych skutków ubocznych, a więc taka, która naśladuje przyrodę i zachowanie jej praw. Wszelkie białe, oczyszczone proszki: sól, cukier, pojedyncze minerały czy witaminy odseparowane od pożywienia, z którego pochodzą, stają się balastem dla ciała: zbyt duże dawki witaminy C mogą wypłukać magnez z organizmu, zbyt duże dawki witamin rozpuszczalnych w tłuszczach mogą uszkodzić wątrobę, a przyjmowanie wapna bez witaminy K2 może przyczynić się do zwapnienia żył zamiast zwapnienia kości.

Bezpieczna suplementacja – jakimi zasadami powinna się kierować?

Aby suplementacja była bezpieczna, powinna uwzględnić takie zasady jak:

  • Wybór witamin i minerałów pozyskiwanych ze źródeł naturalnych, niesyntetyzowanych sztucznie.
  • Suplementy odżywcze powinny być przyjmowane zawsze podczas posiłków.
  • Enzymów i witamin nie wolno dodawać do gorących potraw i płynów.
  • Witaminy rozpuszczalne w wodzie, takie jak B i C, należy dodawać do świeżo wyciśniętego soku lub zjadając jednocześnie owoc, lub warzywo.
  • Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) zaleca się przyjmować z wysokiej jakości olejami zimno tłoczonymi.
  • Nie wolno przyjmować pojedynczych substancji odseparowanych od innych składników odżywczych, np. czystej witaminy C – są one przeznaczone do spożycia wraz z sokiem lub innym wieloskładnikowym drinkiem.
  • Należy wybierać suplementy wieloskładnikowe, na przykład witamina D z tranem i kwasami omega 3 lub witamina C ze zmielonym owocem dzikiej róży.
  • Uniwersalne „towarzystwo” wszystkich suplementów, które zapewnia ochronę wątrobie oraz zwiększa przyswajalność suplementów to pyłek pszczeli i pierzga – warto mieć je zawsze pod ręką i stosować zazwyczaj jedną łyżeczkę wraz z innymi suplementami.

Jakie suplementy warto ze sobą łączyć?

Bezpieczna suplementacja rządzi się swoimi zasadami – również w odniesieniu do połączenia konkretnych substancji. Bezpieczne, polecane każdemu, wieloskładnikowe suplementy mogą składać się z:

  • Witamina C i dzika róża – uczestniczy we wszystkich procesach organizmu;
  • Tran z witaminą A, D i kwasami omega 3 – na odporność, nerwy i skórę;
  • Calcium magnesium plus –na wzmocnienie kości;
  • Stress management – na wzmocnienie układu nerwowego.