Sprzęt medyczny – gdzie kupić? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Sprzęt medyczny – gdzie kupić? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Zakup sprzętu medycznego często wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów. Ze względu na to, że każdego dnia ze sprzętu korzystać będą pacjenci, musi on spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Gdzie szukać produktów spełniających takie normy? Jak wybrać najlepszy sprzęt medyczny do gabinetu czy poradni?

 

Sprzęt medyczny – rodzaje

Wyposażanie pracowni, gabinetu lekarskiego, stomatologicznego czy rehabilitacyjnego, wiąże się z zakupem specjalistycznych mebli, akcesoriów i sprzętu, które będą wykorzystywane podczas wizyt pacjentów. Sprzęt medyczny dostępny w sklepach internetowych czy hurtowniach, dzielony jest na kategorie, w których znajdują się produkty odpowiednie dla konkretnej działalności. Każda specjalizacja lekarska ma swoje określone wymagania, pod które wybiera się wyposażenie gabinetu. Nie chodzi tylko o sprzęt medyczny, z którym na co dzień pracuje lekarz, ale także o meble czy o akcesoria. W sklepach z tego typu produktami najczęściej wyróżnia się podział na:

sprzęt medyczny z podziałem na specjalizacje

– meble medyczne

– akcesoria

– sprzęt weterynaryjny

– odzież medyczną

– jednorazowe akcesoria

– sprzęt do dezynfekcji

– leczenie w domu

 

Wyróżnić tez można kategorię produktów, z których pacjenci korzystają w domu. Taki sprzęt medyczny dostępny jest w wielu aptekach. Zalicza się do niego np. ciśnieniomierze, ortezy, termometry, glukometry, laktatory, inhalatory itd.

 

Jak wybierać sprzęt medyczny?

Wszystkie produkty, które wykorzystywane są w leczeniu i w profilaktyce zdrowotnej, muszą spełniać normy określane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Sprzęt medyczny to wszelkie przyrządy i akcesoria, a także oprogramowanie komputerowe, które wykorzystywane jest do leczenia, diagnostyki i monitorowania stanu zdrowia pacjentów. Bez względu na to, czy dany produkt używany jest w gabinecie lekarskim czy podczas samodzielnego leczenia w domu, musi spełniać określone normy, gwarantujące jego prawidłowe działanie. Sprzęt medyczny dostępny w aptekach i hurtowniach powinien posiadać oznaczenie CE, czyli certyfikat zgodności. W przypadku gdy sprzęt jest używany bezpośrednio przez pacjenta, powinien mieć też instrukcję w języku polskim. Kupując sprzęt medyczny warto korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł i wybierać produkty od renomowanych producentów. Da to gwarancję bezpiecznego korzystania i właściwego działania urządzeń.