Smoczek kauczukowy czy silikonowy?

Smoczek kauczukowy czy silikonowy?

Kompletowanie wyprawki to wyzwanie każdego świeżo upieczonego rodzica. Wyczekując powitania nowego członka rodziny, warto zgromadzić najpotrzebniejsze akcesoria. Jednym
z najpopularniejszych jest smoczek, sprawdź, jaki będzie bezpieczny dla Twojego dziecka.

Czy dziecko potrzebuje smoczka?

Decyzję o wdrożenia smoczka trzeba dostosować do sposobu karmienia. Maluchy karmione piersią nie powinny korzystać ze smoczka przez pierwsze tygodnie życia, może to negatywnie wpływać na odruch ssania i sygnalizowania głodu. Po upływie około dwóch, trzech tygodni warto skonsultować włączenie smoczka do codziennej rutyny. Jeśli nasz maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym, nie ma przeciwwskazań do wcześniejszego wdrożenia smoczka, jednak nie niż dziecko prawidłowo nauczy się jeść z butelki. Ważny jest też okres korzystania ze smoczka, według zaleceń lekarzy nie powinno to trwać dłużej niż do szóstego miesiąca życia, po czym należy stopniowo go odstawiać. Jeśli zdecydujemy się na używanie smoczka, warto rozważyć jaki produkt będzie najlepszy i najbezpieczniejszy dla naszego dziecka. Obecnie na rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje – smoczki kauczukowe i silikonowe.

Silikon czy kauczuk – jaki smoczek wybrać?

Wielu rodziców często nie wie, na jakiego zakup smoczka się zdecydować, na szczęście obecnie internet daje nam nieograniczony dostęp do wiedzy o składach i komponentach dostępnych na rynku produktów. Producenci też zwracają coraz większą uwagę, aby ich oferta zadowalała nawet najbardziej wymagającego konsumenta. Jaki w takim razie smoczek wybrać dla swojego niemowlaka?

Silikon to tworzywo syntetyczne, składające się z makrocząsteczek atomów krzemu i tlenu. Jest dość trwały i wytrzymały oraz nie ma smaku i zapachu. Jest dużo twardszy niż lateks, przez co dziecko musi włożyć w ssanie dużo więcej wysiłku niż przy innych rodzajach. Twardość może przekładać się też na trudności w przyjmowaniu pokarmów. Rodzice często obserwują, że dzieci niej chętnie sięgają po takie smoczki, właśnie z uwagi na stopień twardości.

Kauczuk inaczej nazywany lateksem, składa się z naturalnego kauczuku, wody, minerałów, cukrów i białek żywicy. Taki smoczej jest bardzo elastyczny wręcz miękki, bardzo zbliżony do piersi matki. Dodatkowo jeśli maluch ma problemy ze ssaniem, warto zainwestować właśnie
w taki rodzaj smoczka. Kauczuk jest dobrym wyborem dla dzieci z niskim napięciem mięśniowym taki smoczek nie, wymaga od malucha silnego ssania. W pierwszych tygodniach stosowania warto zwrócić uwagę na tego typu smoczki od sprawdzonego producenta.

 Smoczek Bibs, czyli klasyka w nowoczesnym wydaniu

Smoczek Bibs to smoczek w kształcie w kształcę owocu wiśni, która ma przypominać brodawkę. W połączeniu z naturalnym, miękkim kauczukiem świetnie oddaje formę maminej piersi. Firma oferuje szeroki wybór kolorystyki, a klasyczny design przyciąga od lat wielbicieli klasyki w nieco nowocześniejszym wydaniu. Miękka, elastyczna końcówka pracuje podczas ssania, tak by wspierać naturalny odruch ssania maleństwa. Smoczek Bibs nie zawiera składników chemicznych, co w połączeniu z nietoksyczną tarczą daje bezpieczny produkt dla naszej pociechy. Dzięki wszystkim powyższym zaletom smoczki te cieszą się pozytywną opinią rodziców.