Kit pszczeli, inaczej propolis to mieszanina żywicy drzew i krzewów oraz wydzielin gruczołów pszczelich. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, zaczynając od przeziębień aż do wykorzystania w kosmetyce.
Dlaczego kit pszczeli jest tak doceniany?
Kit pszczeli, czyli propolis zawiera substancje czynne biologicznie takie jak: flawonoidy, związki fenolowe, kwasy aromatyczne, estry, substancje lipidowo- woskowe i wiele innych. Znajdują się w nim także białka, kwasy tłuszczowe, mikroelementy i witaminy. Dzięki tym wszystkim substancjom propolis ma zdolność do niszczenia bakterii, chorobotwórczych grzybów, wirusów i pierwotniaków. Poza tym jest uważany za naturalny antybiotyk oraz stosowany jest również profilaktycznie, aby zapobiec infekcjom, bólom gardła i chorobom układu oddechowego.
Leczenie chorób skórnych propolisem.
Kit pszczeli ma właściwości regeneracyjne, więc jest używany do leczenia trudno gojących się ran, oparzeń, egzem oraz owrzodzeń podudzi. Ponadto jest wykorzystywany do leczenia chorób skóry na tle grzybiczym lub bakteryjnym. Pomaga w zwalczaniu chorób skóry głowy, w tym łojotoku i łupieżu oraz w leczeniu odleżyn. Propolis stosowany jest także na zmiany trądzikowe i wszelkie niedoskonałości skóry twarzy. Działanie przeciwzapalne propolisu pomaga w łagodzeniu nawet zaawansowane zmiany skórne w przebiegu łuszczycy. Warto zaznaczyć, że maści i kremy na bazie propolisu to bomba witaminowa dla skóry, zatem opóźnia proces starzenia się skóry i zmniejsza zmarszczki.
Na co jeszcze pomaga kit pszczeli?
Propolis jest używany w leczeniu przeziębień i grypy, a także wspomagająco w leczeniu nadciśnienia. Ponadto jest niezastąpiony w leczeniu chorób ginekologicznych oraz układu moczowego- pęcherza i cewki moczowej. Ma działanie przeciwbólowe, dlatego stosowany jest w leczeniu zębów. Pomaga także w normalizacji funkcji wydzielniczych żołądka i dwunastnicy.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że propolis jest silnym alergenem- zawiera około 30 substancji, które mogą uczulać. Dlatego produkty propolisowe mogą zażywać tylko osoby, które nie są uczulone. Reakcje alergiczne występują rzadko, ale trzeba pamiętać o takim ryzyku.