Osłabione włosy i paznokcie – jak o nie prawidłowo dbać?

Osłabione włosy i paznokcie – jak o nie prawidłowo dbać?

Wypadające, osłabione włosy czy łamliwe i kruche paznokcie to powszechny problem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, bez względu na wiek. Przyczyny mogą być różne: od złej diety, przez stres, po choroby. Warto poznać przyczynę problemu i zadbać o swój organizm, a tym samym przywrócić włosom i paznokciom dobrą kondycję.

 

Dlaczego włosy i paznokcie są osłabione?

Złą kondycję włosów i paznokci można bardzo łatwo zauważyć. Osłabione włosy tracą blask, rozdwajają się, łamią oraz nadmiernie wypadają. Każdy człowiek dziennie średnio traci od 50 do 100 włosów. Jest to proces całkowicie naturalny. Jednak w przypadku, gdy włosy zaczną nadmiernie wypadać, to powinien to być sygnał do niepokoju. Z kolei osłabione paznokcie można rozpoznać po tym, że stają się kruche i łamliwe, zmieniają kolor oraz rozdwajają się. Przyczyny tego typu problemów są różne. Często mają podłoże chorobowe. Co najczęściej wpływa na zły stan włosów i paznokci?

– zła dieta, uboga w składniki mineralne, takie jak biotyna, krzem, cynk, żelazo, selen, jod, magnez

– wahania hormonalne, związane z terapią hormonalną albo ciążą

– długotrwały stres, który także negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu

– częste zabiegi pielęgnacyjne

– choroby takie jak anemia, problemy z tarczycą, łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca

Warunki atmosferyczne, takie jak silne słońce, wiatr czy niskie temperatury również niekorzystnie wpływają na włosy.

 

Jak wzmocnić włosy i paznokcie?

Jeśli przyczyna problemów nie ma podłoża chorobowego, to zmiany warto zacząć przede wszystkim od diety. Odpowiednio zbilansowane posiłki, bogate w składniki mineralne korzystnie wpływające na wzmocnienie włosów, to pierwszy krok w drodze do poprawy kondycji włosów i paznokcie. Biotyna, czyli witamina B7, występująca  m.in. w wątrobie, żółtkach jaj, pomidorach czy szpinaku, jest składnikiem, który wzmacnia paznokcie oraz włosy. Paznokcie stają się twardsze i przestają się łamać. Przy suplementacji biotyny, także tej w postaci kapsułek, widoczna jest poprawa kondycji włosów. Naturell Silica Biotynam, Biotebal tabletki czy Biotyna Multieffect to suplementy diety, które także warto wprowadzić do swojej diety, aby wzmocnić włosy i paznokcie. Biotyna zawarta w tabletkach wpływa na proces powstawania keratyny, czyli składnika będącego budulcem włosów. Regularne przyjmowanie tego typu suplementów powinno przynieść zamierzone efekty po kilku tygodniach stosowania.