Odciski i brodawki stóp – jak z nimi walczyć i im zapobiegać?

Odciski i brodawki stóp – jak z nimi walczyć i im zapobiegać?

Problem zaczyna się zwykle tak samo. Ucisk i bolesność na stopie, następnie pojawia się brodawka lub twarde zgrubienie. Takie objawy wskazują na problem z odciskami lub brodawkami. Jak zapobiegać ich powstawaniu oraz jak sobie z nimi radzić, gdy zaatakują twoje stopy?

Brodawki stóp – przyczyny powstawania

Główną przyczyną powstawania brodawek wirusowych jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to jedna z infekcji, którą np. możemy przywieźć z wakacji. Wirusem brodawczaka możemy zarazić się np. na basenie, na plaży lub korzystając z hotelowego prysznica.

Brodawka, zwana również pospolicie kurzajką, najczęściej pojawia się na palcach stóp (w wałach okołopaznokciowych) oraz na podeszwach.

Brodawki stóp – leczenie

Leczenie brodawek stóp najczęściej wymaga zastosowania preparatów antywirusowych w postaci spreju lub maści. Aby brodawka nie przeniosła się na innych domowników, należy zdezynfekować dokładnie obuwie oraz unikać korzystania ze wspólnego ręcznika do wycierania stóp.

W leczeniu brodawek pomocne może być również wymrażanie (krioterapia). Ostatecznie brodawka może zostać usunięta mechanicznie.

Brodawki stóp – zapobieganie

Aby zapobiec zakażeniu wirusem brodawczaka, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad:

  • podczas korzystania z basenu zawsze używać klapek,
  • dbać o higienę oraz suchość stóp,
  • unikać skaleczeń skóry stóp,
  • nie przymierzać i nie nosić obuwia używanego przez inne osoby,
  • dezynfekować stopy po korzystaniu z ogólnodostępnych łazienek,
  • dbać o właściwy poziom odporności organizmu.

Brodawki często lubią nawracać dlatego też zdecydowanie lepiej zapobiegać ich powstawaniu niż je leczyć.

Odciski – przyczyny powstawania

Odciski są to małe, twarde, zgrubiałe obszary naskórka stóp. Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków: twarde i miękkie. Główne przyczyny odcisków to:

  • noszenie źle dobranego, zbyt ciasnego obuwia,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej,
  • nieprawidłowości w stawianiu stopy,
  • zbytnie obciążenie stopy, związane np. z noszeniem butów na wysokim obcasie.

Odciski – leczenie

Leczenie odcisków zwykle związane jest z mechanicznym usunięciem zgrubiałego, twardego naskórka. W początkowym stadium, odcisk można usunąć przy pomocy tarki do stóp, po uprzednim wymoczeniu stopy w ciepłej wodzie z mydłem.

Na rynku dostępne są również preparaty chemiczne, w postaci płynów lub plastrów, do złuszczania odcisków. W przypadku zaawansowanego stadium, odciski najlepiej usunąć decydując się na zabieg dłutowania, wykonany w gabinecie podologicznym.

Odciski – zapobieganie

Zapobieganie powstawaniu odcisków związane jest głównie z noszeniem wygodnego, dobrze dobranego obuwia. Nie bez znaczenia jest również utrzymanie właściwej higieny i suchości stóp. Należy również regularnie złuszczać skórę stóp przy pomocy pumeksu lub tarki.