Jakie właściwości lecznicze ma sok z pokrzywy? Dlaczego warto go stosować?

Jakie właściwości lecznicze ma sok z pokrzywy? Dlaczego warto go stosować?

Bogata w witaminy i antyoksydanty, działa leczniczo i pielęgnacyjnie. Mowa o pokrzywie, z której od lat w medycynie ludowej przygotowuje się sok o niezwykłych właściwościach. Kiedy warto sięgnąć po ten naturalny składnik? Jak stosować sok z pokrzywy, by wesprzeć pracę całego organizmu?

 

Sok z pokrzywy i jego lecznicze właściwości

Lecznicze właściwości pokrzywy znane są od pokoleń. Sok z pokrzywy stosowany był profilaktycznie oraz leczniczo na wiele dolegliwości. Można go przygotować samodzielnie lub kupić gotowy naturalny produkt.

– zawiera wiele witamin (między innymi witaminę A, B2, C) i składników mineralnych (żelazo, wapń, krzem, kwas foliowy)

– obniża cholesterol

– pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn

– pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu

– działa wspomagająco przy leczeniu chorób układu pokarmowego

– zapobiega powstawaniu i zwalcza łupież

– zwalcza trądzik

– wzmacnia włosy

 

To tylko najbardziej znane właściwości jakie wykazuje sok z pokrzywy. Ten naturalny składnik poleca się także osobom cierpiącym na tzw. stres oksydacyjny. Alergicy także powinni włączyć go do swojej diety, ponieważ dzięki swojemu antyhistaminowemu działaniu, sok z pokrzywy pomoże w walce z alergiami. Często wspomina się też o przeciwbólowym działaniu pokrzywy i poleca się ją osobom borykającym się z przewlekłymi stanami zapalnymi, np. z reumatyzmem.

 

Jak zażywać sok z pokrzywy?

W przypadku zakupu gotowego produktu w aptece lub sklepie zielarskim należy stosować się do zaleceń zawartych w ulotce lub na opakowaniu. Przeważnie poleca się pić sok z pokrzywy w maksymalnej ilości 50ml dziennie. Alternatywą dla soku mogą być herbatki ziołowe stworzone na bazie liści pokrzywy, jednak w takim wypadku zawartość pokrzywy na pewno będzie mniejsza niż w soku, który jest w 100% ekstraktem z liści rośliny. Producenci zalecają spożywać sok z pokrzywy przed posiłkiem. Produkt można pić bezpośrednio w skoncentrowanej formie lub ze względu na dość specyficzny smak, rozcieńczyć z wodą lub ulubionym sokiem.