Wraz z wiekiem, wzrok słabnie i pogarsza się. Ponadto, korzystając z komputera narażamy oczy na to, że ich kondycja pogorszy się i będziemy widzieć coraz gorzej. Co należy zrobić i jak chronić wzrok, by do późnej starości uniknąć okularów z bardzo grubymi szkłami?
Przede wszystkim, badaj się!
Badanie wzroku jest bardzo ważne. Dzięki niemu można wykryć, czy w naszych gałkach ocznych nie ma przypadkiem jakiejś poważnej choroby. Teoretycznie wzrok powinno badać się co dwa lata, ale w praktyce nikt nie powiedział, że nie wolno robić tego częściej. Jeśli tylko zauważymy jakąś niepokojącą zmianę, mamy trudności z widzeniem, czy nawracające pieczenie i szczypanie oczu, nie ma co zwlekać. Trzeba udać się do okulisty na kontrolę, która wykluczy poważniejsze schorzenia, a w razie czego, będzie można podjąć jak najszybsze leczenie. To najlepsza metoda – reagować od razu, zamiast zwlekać do momentu, w którym przestajemy cokolwiek widzieć.
Daj oczom odpocząć
Długotrwałe siedzenie przy komputerze, nad papierami, nad książką, nad telefonem – to wszystko nadwyręża wzrok i może sprawić, że jakość widzenia pogorszy się. Oczy, jak każdy organ w naszym ciele, potrzebuje oddechu. Nie możemy non stop ich nadwyrężać, bo możemy pogorszyć sytuację i będziemy gorzej widzieć. Lepiej będzie, jeśli zamiast siedzieć przed komputerem kilka godzin, róbmy sobie przerwy co dwadzieścia minut, patrząc przez dwadzieścia sekund na obiekt, który jest oddalony o około sześć metrów od nas. Dzięki temu, damy oczom chwilę wytchnienia i unikniemy tak zwanych „skurczów akomodacyjnych”. Ponadto, powinniśmy się wysypiać, bo właśnie podczas snu oczy regenerują się. Niedobór snu powoduje, że oczy szybciej się męczą i wysychają, są podrażnione.
Stosuj odpowiednią dietę
Dieta jest kolejną istotną sprawą w profilaktyce chorób oczu. Jeśli nie będziemy stosować odpowiedniej diety, może dopaść nas choćby kurza ślepota, czyli niedobór witaminy A. Sięgajmy więc po produkty, które są w nią bogate, a uchronimy się przed tą chorobą. Nie tylko witamina A jest istotna – także witamina E i C ma dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniem wzroku. Nie powinniśmy pomijać w tym zestawie luteiny. Jeśli czujemy, że brakuje nam jakichś składników, które pomagają prawidłowe widzenie, możemy sięgnąć po suplementy diety, które nas wspomogą, np. Vitroft, Vita-miner z luteiną czy Resvega. Jedzmy także dużo marchewki, szpinaku oraz tuńczyka.