Jak przygotować się do maratonu?

Jak przygotować się do maratonu?

Maraton to 42 kilometry biegu, dla wielu ludzi kojarzącego się wyłącznie z wycieńczeniem i udręką, dla innych zaś będącego ekstatycznym zwieńczeniem długich miesięcy przygotowań i wydarzeniem niezwykle inspirującym oraz budującym. W jego trakcie przeciętny człowiek spala średnio aż 4000 kalorii, wydala z siebie ponad 4 litry potu i przez kilka godzin nieustannie obciąża swoje stopy i stawy. Przed podjęciem tego wyzwania każdy powinien więc poświęcić przynajmniej kilka miesięcy na odpowiednie treningi i przygotowania innego typu.

Motywacja w sporcie – niezwykle istotna przed maratonem

Bieg maratoński to jeden z koronnych dystansów olimpijskich. Wbrew pozorom nie jest on najcięższym wysiłkiem fizjologicznym, ponieważ wystarczy go przebiec, dbając wyłącznie o dostarczanie właściwej ilości energii do mięśni. Trzeba mieć zatem świadomość reakcji zachodzących we własnym ciele i po prostu je odpowiednio wytrenować. Motywacja w sporcie tego typu jest kluczowym czynnikiem – bez niej nikt bowiem nie podobała wielu miesiącom stosunkowo ciężkich przygotowań. Nawet najlepszy sportowiec potrzebuje bodźca motywującego, który spowoduje, że będzie miał silę do codziennego wstawania z łóżka i podejmowania kolejnych, coraz trudniejszych wyzwań. Może to być chęć zwycięstwa, udowodnienia czegoś samemu sobie czy zaimponowania dziewczynie lub chłopakowi.

Przygotowania do maratonu krok po kroku

Jak wynika z poprzedniego akapitu, motywacja w sporcie, jakim jest maraton, to podstawowy element przygotowań do startu. Należy je zacząć co najmniej 6 miesięcy przed gwizdkiem rozpoczynającym bieg. Oto kilka etapów na drodze do maratonu:
Zapisz się na udział w wybranym biegu odpowiednio wcześniej, ponieważ miasta organizujące te wydarzenia dysponują zazwyczaj maksymalnie kilkoma tysiącami numerów startowych.
Trenuj systematycznie, stopniowo zwiększając dystans oraz szybkość biegu. Na tym etapie motywacja w sporcie przydaje się najbardziej.
Przejdź na właściwą dietę. Powinna ona być bogata w węglowodany złożone, białka, tłuszcze, witaminy oraz sole mineralne (3500-4000 kalorii). Należy natomiast unikać tłustych, ciężkostrawnych potraw i fast-foodów.

Zaopatrz się w odpowiednie obuwie, przeznaczone do pokonywania długich dystansów po twardej nawierzchni.
Zakup przewiewne ubrania, które zapobiegną przegrzaniu organizmu w trakcie biegu. Powinien to być strój z materiału termoaktywnego, charakteryzującego się tym, że odprowadza wilgoć i jednocześnie nie wychładza ciała.

Na tydzień przed maratonem koniecznie odpocznij, pamiętając o nieprzejadaniu się i unikaniu tłustych potraw.