Błonnik – ratunek na zaparcia!

Błonnik – ratunek na zaparcia!

Przy szybkim trybie życia, w którym nie mamy czasu dobrze zjeść, a stres goni kolejny stres, zaparcia stają się normą – przyjmujemy tabletki na przeczyszczenie i bagatelizujemy problem. Jednak to jeden z pierwszych sygnałów naszych jelit – tak zwanego drugiego mózgu – że w organizmie dzieje się coś nie tak. Zaparcia mogą być przyczyną przewlekłego stresu i chronicznego zmęczenia, ale także poważnych chorób takich jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Najczęstszym typem zaparć są jednak zaparcia idiopatyczne, związane ze złym trybem życia. W tym, między innymi, nieodpowiednią dietą ubogą w błonnik. Ten składnik stanowi prawdziwy ratunek na zaparcia.

Czym jest błonnik?

Błonnik, zwany także włóknem pokarmowym, to różnego rodzaju substancje, przeważnie pochodzenia roślinnego, które same w sobie nie zawierają wartości odżywczych pochłanianych przez komórki naszego organizmu. Nie zostają bowiem strawione przez enzymy zawarte w przewodzie pokarmowym. Możemy podzielić go na dwa rodzaje:
Nierozpuszczalny – do tej grupy zaliczają się celulozy, ligniny i hemicelulozy. Ich zadaniem jest pobudzenie układu trawiennego, wchłonięcie wody w jelitach i w rezultacie zwiększenie stolca, dzięki czemu znacznie łatwiejsze jest wydalenie go z organizmu.
Rozpuszczalny – w tej grupie znajdują się gumy i pektyny. Błonnik rozpuszczalny ma ogromne znaczenie dla osób odchudzających się, którym zależy na jak najdłuższym utrzymaniu uczucia pełności po posiłku. Dodatkowo błonnik rozpuszczalny oczyszcza organizm i pozostawia mikroflorę jelit w dobrej kondycji, pozwalając rozwijać się pożytecznym bakteriom.
Nic zatem dziwnego, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 20 g dziennego spożycia błonnika.

Gdzie znajdziemy błonnik?

Włókno pokarmowe możemy znaleźć właściwie we wszystkich produktach pochodzenia roślinnego – w mniejszej lub większej ilości. Najwięcej błonnika znajdziemy przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, takich jak płatki zbożowe czy mąka z pełnego ziarna. Dodatkowo jest on także w warzywach i owocach. Jednak największe ilości błonnika możemy znaleźć w siemieniu lnianym (około 2 g błonnika/100 g) oraz nasionach chia, których trzy łyżeczki mogą zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na włókno pokarmowe. Osoby, które z różnych powodów cierpią na zaparcia powinny wzbogacić dietę w błonnik, a także wprowadzić tabletki na przeczyszczenie, które zawierają ten składnik. Dodatkowo nie można zapominać o odpowiednim spożyciu wody – minimum dwa litry napojów dziennie, które pomagają błonnikowi spełnić swoje zadanie.