Wszystko o oświetleniu pokoju dziecięcego

Wszystko o oświetleniu pokoju dziecięcego

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem każdego pokoju, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Nowoczesne lampy sufitowe mogą łączyć obydwie te funkcje, jednak należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich kupowaniu.

Wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Wiele osób na pewno będzie chciała zbudować takie oświetlenie w sposób estetyczny i efektowny, jednak trzeba też brać pod uwagę aspekty praktyczne. Pokoje dziecięce są dość specyficzne, jeśli chodzi o użytkowanie, co przede wszystkim trzeba uwzględnić przy projektowaniu oświetlenia.

Żyrandol, czy lampa do pokoju dziecięcego?

Podstawowym wyborem zazwyczaj jest klasyczny żyrandol. Jest to dobre rozwiązanie, jednak nie każdy sprawdzi się optymalnie. W przypadku pokoju dziecięcego wygodne jest, by można było włączyć mniejsze lub mocniejsze źródło światła. To oznacza, że warto zaopatrzyć się w taki żyrandol, które ma co najmniej dwie lub trzy żarówki i można włączyć tylko jedną z nich. Dobrym rozwiązaniem jest też żyrandol, który ma regulowaną obudowę w taki sposób, by można było skierować źródło światła w dowolnym kierunku. Dobrą alternatywą będą nowoczesne lampy sufitowe, które w tym kontekście mają o wiele więcej możliwości regulacji.

Nowoczesne lampy sufitowe do pokoju dziecięcego

Tego typu lampy zazwyczaj mają bardzo duże możliwości regulacji, co pozwala na zamontowanie ich w pokoju dowolnej wielkości, a także na dowolnej wysokości. Są one bardzo praktyczne i wygodne w użytkowaniu, gdyż można je w każdej chwili ustawić wedle potrzeb, nie musząc niczego demontować. Dostępne są też lampy montowane na stałe bez możliwości montażu. Decydując się na taki wariant, warto poszukać modelu, który ma skierowane żarówki lub odbłyśniki w różne strony i można włączyć tylko jeden z nich. Popularnym rozwiązaniem jest decydowanie się na nowoczesne lampy sufitowe, które montuje się w różnych częściach pokoju. Dzięki temu można oświetlić tylko fragment pokoju. Mogą one być ze sobą bezpośrednio połączone i włączane jednym włącznikiem, ale nie muszą.

Oświetlenie LED, czy konwencjonalne?

Ważną kwestią jest zastanowienie się, czy zastosować w pokoju dziecięcym nowoczesne lampy LED, czy zdecydować się na tradycyjne żarówki. Chcąc osiągnąć odpowiednią jasność świecenia, można dopasować lampy LED tak, by stanowiły alternatywę dla zwykłych żarówek. Ponadto dają one duże możliwości, gdyż można wybrać barwę światła. LED’y umożliwiają wybranie jej pod kątem własnych preferencji. Do wyboru dostępne są zimne oraz ciepłe barwy. Te drugie będą zdecydowanie lepsze do pokoju dziecięcego. Jeśli ktoś chce dodatkowo ozdobić pokój, warto zastosować też listwy LED, które wyglądają efektownie, a także są bardzo praktyczne. W przypadku pokoju dziecięcego można też wyposażyć go w lampy LED w wersjach kolorowych. Dostępne są one w niemal każdym kolorze, ale najpopularniejsze to czerwony, niebieski i zielony. Świetnie sprawdzą się jako dodatkowa ozdoba do pokoju dziecięcego.

Zautomatyzowane oświetlenie w pokoju dziecięcym

Do lamp sufitowych w nowoczesnych wersjach warto też zastosować najnowocześniejsze rozwiązania funkcjonalne, takie jak automatyczne sterowanie. Montując moduły sterujące, można lampami zarządzać zdalnie za pomocą dedykowanego pilota, a także poprzez aplikację na smartfonie. W przypadku pokoju dziecięcego jest to bardzo praktyczne, gdyż można zdalnie wyłączać i włączać światło, lub gasić je po tym, jak dziecko zasypia. Jest to również praktyczne, jeśli używa się kamerek do kontroli małych dzieci, a nie są one wyposażone w funkcje widzenia w ciemności. Wtedy, chcąc wiedzieć, co się dzieje, wystarczy na chwilę zdalnie włączyć, chociażby małą lampkę w pokoju dziecka. Jak widać, jest to nie tylko wygodne, ale także bardzo funkcjonalne, a nowoczesne lampy sufitowe łatwo wyposażyć a takie systemy zarządzania. Sam montaż nie jest trudny i nie wpływa na wizualny wygląd lampy.