Nowoczesne biuro – czym kierować się przy wyborze?

Nowoczesne biuro – czym kierować się przy wyborze?

Współczesne wymagania w przestrzeni zawodowej to oczywiście m.in. bardzo wygodne biuro, w którym swobodnie będą się czuli pracownicy, a także interesanci. Jak, więc urządzić takie miejsce, aby było nowoczesne i praktyczne? Potrzebne są wygodne meble, urządzenia i udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Dlaczego potrzebne są poręcze dla niepełnosprawnych w biurze?

Niejednokrotnie z pewnością zastanawiając się nad projektem architektonicznym naszego biura, koncentrowaliśmy się tylko i wyłącznie na tym, co jest dla nas istotne. Jako pracownicy lubimy otaczać się przedmiotami, które są użyteczne i bardzo ładne. Dlatego bardzo skrupulatnie będziemy wybierali wówczas wygodne i bardzo funkcjonalne meble, które jednocześnie powinny posiadać odpowiedni wizerunek. Liczy się kształt, ale także kolor i odcień. Precyzyjnie też będziemy wybierać materiały, z których wykonano takie produkty. Niestety czasami zapominamy o tym, to, że nie każdy z nas może we właściwy sposób funkcjonować w przestrzeni publicznej tak jak wszystkie inne osoby, które są zdrowe. Na szczęście coraz częściej w budynkach użyteczności publicznej, ale także wszędzie tam, gdzie są biura, można znaleźć poręcze dla niepełnosprawnych. Oznacza to, że nasza optyka myślenia w tej przestrzeni uległa zmianie i to w dobrym kierunku. Interesujemy się już nie tylko sami, ale także wszystkimi osobami, które mają na przykład problemy z poruszaniem. Oczywiście takie czynniki biorą pod uwagę także sami projektanci.

Architekci także zwracają uwagę na funkcjonalność biura

Zmiana tendencji w myśleniu o funkcjonalności przestrzeni biurowej dotyczy także właśnie samych projektantów. Architekci wnętrz, którzy codziennie, analizują dziesiątki rozmaitych projektów, w końcu zauważyli, że właśnie poręcze dla niepełnosprawnych to będą m.in. elementy, które zaczynają odgrywać bardzo dużą rolę w przestrzeni publicznej. Wynika to także z faktu, że osoby niepełnosprawne są coraz chętniej zatrudniane przez pracodawców. Tu znaczenie mają w tym kontekście dwie ważne kwestie. Chodzi o kulturową i typowo prawną. Ta ostatnia to oczywiście możliwość zatrudnienia takich osób z otrzymaniem od państwa na ten cel bardzo wysokich dotacji. Dlatego też coraz częściej można zauważyć podmioty gospodarcze, w których pracują takie osoby, a jednocześnie właśnie w tych przestrzeniach będą się pojawiały wspomniane udogodnienia. Funkcjonalność staje się, więc tak samo ważna jak oryginalność i nowoczesność wystroju. Poza tym w grę wchodzi tu także czynnik kulturowy. Na szczęście nasze polskie społeczeństwo jest coraz bardziej nowoczesne w swoim myśleniu i nie mamy już żadnego problemu z tym, że pracujemy z osobami niepełnosprawnymi. Potrafią one być przecież takimi samymi fachowcami jak osoby w pełni sprawne.

Czy nowoczesne biuro można szybko wyremontować?

Oczywiście nawet wtedy, gdy już mamy gotowy projekt, a nawet biuro zostało wyposażone i wyremontowane, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby trochę je zmodyfikować. Jeżeli przecież chodzi o poręcze dla niepełnosprawnych, to wystarczy je w zasadzie tylko przykręcić. Należy z odpowiednimi narzędziami wywiercić dziury oraz wstawić kołki. Naturalnie zawsze takie akcesoria są sprzedawane razem z poręczami, a także z instrukcją montażu, więc w zasadzie takie drobne przeróbki w biurze albo na korytarzu w budynku nie powinny wymagać jakiejś fachowej wiedzy i ogromnych umiejętności. Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że powinniśmy w ten sposób zaadaptować przestrzeń, aby była wygodna dla każdego potencjalnego pracownika lub interesanta, który przyszedł załatwić ważną sprawę do urzędu albo do naszej firmy. Oczywiście powinniśmy także pamiętać o tym, aby tego rodzaju poręcze były zlokalizowane w odpowiednim miejscu. Muszą być umieszczone na właściwej wysokości tak, aby były jak najbardziej wygodne w przypadku osób, które potrzebują takiej pomocy. Poza tym powinny być wykonane z odpornych na eksploatację materiałów.