Mieszkanie w starej kamienicy – co musisz sprawdzić przed zakupem

Mieszkanie w starej kamienicy – co musisz sprawdzić przed zakupem

Kupno mieszkania w starej kamienicy dla jednych będzie ogromnym marzeniem, dla innych z kolei prawdziwą udręką. Niejednokrotnie zdarza się tak, że nabywcy nie zdają sobie sprawy, co należy sprawdzić przed zakupem, aby nie wpakować się w kłopoty. Poznaj kilka praktycznych wskazówek na ten temat.

Stan prawny mieszkania w kamienicy

Tak jak przy kupnie każdego innego lokum, tak i w przypadku mieszkania w kamienicy należy gruntownie sprawdzić stan prawny nieruchomości. W przypadku kamienicy należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku wszystkich innych mieszkań. Najwięcej informacji na ten temat znajdziemy w księgach wieczystych. Warto jednak pamiętać, że kamienice w Polsce często są przedmiotem współwłasności. Jeśli chodzi o stan prawny, należy także zorientować się, czy kamienica, w której znajduje się mieszkanie, które chcemy kupić, została wpisana do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków. Taka sytuacja nieco ogranicza swobodę działania właściciela nieruchomości, ponieważ musi on uzyskiwać zgodę na wszystkie prace remontowe dotyczące kamienicy.

Stan techniczny mieszkania w kamienicy

Bardzo ważną kwestią, jaką należy się zająć przed zakupem mieszkania w kamienicy, jest jej stan techniczny. Często zdarza się bowiem, że nieruchomość jest zaniedbana i od wielu lat nie była remontowana. Wówczas co prawda nabędziemy mieszkanie w atrakcyjnej cenie, jednak należy wziąć pod uwagę to, że będziemy musieli przeznaczyć znaczne środki z naszego budżetu na remont. Przed zakupem mieszkania w kamienicy należy sprawdzić przede wszystkim stan instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Dodatkowo bardzo ważnym elementem jest jakość murów. Często w starych kamienicach bowiem panuje wilgoć, co powoduje, że na ścianach pojawiają się zacieki oraz grzyby. Wówczas przed jakimkolwiek remontem konieczne będzie skorzystanie z usług firmy, która oferuje osuszanie budynków Łódź, Warszawa czy Wrocław to miasta, w których z pewnością bez problemu znajdziemy wiele tego typu ogłoszeń, w których firmy oferują bardzo dobre ceny.