Jak odnowić i zabezpieczyć drewniany plac zabaw?

  • Dom
  • 21 października 2020
Jak odnowić i zabezpieczyć drewniany plac zabaw?

Korzystanie z placu zabaw to nieodłączny element dzieciństwa. Właśnie z tego względu należy upewnić się, że wszystkie części są bezpieczne oraz prezentują się znakomicie. Tylko w takim przypadku mamy do czynienia z optymalnym środowiskiem dla pociechy. Jakie czynności należy wykonać?

W jaki sposób odnawia się domki letniskowe oraz place zabaw?

Domki letniskowe wykonane są przede wszystkim z drewna, dlatego ich renowacja przebiega dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku placów zabaw. Czynności renowacyjne mają miejsce przede wszystkim po zakończonej zimie. Wiosną każdy spędza jak najwięcej czasu na dworze, a spragnione biegania i zabawy dzieci chętnie wspinają się do domków, zjeżdżają ze zjeżdżalni oraz oczywiście bawią się na huśtawkach. Tuż po zakończeniu sezonu zimowego ogród jest szary oraz ponury, dlatego trzeba uczynić wszystko, żeby chociaż plac zabaw prezentował się możliwie jak najkorzystniej. Kurz i błoto zajdą na drugi plan, kiedy w grę wchodzą dobre kolory oraz najlepszej jakości sprzęt. Domki letniskowe najlepiej prezentują się w neutralnych kolorach, jednakże można też nieco poszaleć i nadać im nieco charakteru.

Przed przystąpieniem do czynności naprawczych przy placu zabaw konieczne jest oczyszczenie wszystkich urządzeń. Nalot po zimie sprawia, że na pierwszy rzut oka nie widać szkód, które są efektem zimna oraz wilgoci. Leżący śnieg również zrobił swoje, dlatego trzeba wszystko jak najszybciej naprawić. Może chodzić o spękane drewno, ślady rdzy na metalu czy nieatrakcyjne przebarwienia, które wpływają negatywnie na ogólny wygląd. Domki letniskowe, huśtawki, zjeżdżalnie, trampoliny czy karuzele to najczęściej spotykane wyposażenie ogrodu z którego korzystają nie tylko dzieci, ale również dorośli. W trakcie renowacji konieczne jest zapewnienie stabilności oraz bezpieczeństwa w trakcie użytkowania. Należy sprawdzić każdą deskę i inne elementy, aby upewnić się, że nic nie grozi zawaleniem, złamaniem oraz wyrządzenie krzywdy. Wystarczy zastosować nowe materiały i wszystko powinno w dalszej kolejności działać bez większych problemów. Warto jeszcze wspomnieć, że wokół atrakcji ogrodowych warto zastosować nawierzchnię poliuretanową, która sprawia, że zdecydowanie redukuje się szansę złamania bądź obicia ciała. Po kilku sezonach użytkowania trzeba skontrolować materiał, gdyż wykruszony oraz zniszczony produkt nie oferuje żadnej ochrony.

Dalsze kroki w trakcie renowacji

Kiedy podłoże zostało już naprawione oraz ewentualne braki i ubytki uzupełnione warto pomyśleć o łuszczącej się farbie oraz wyblakłych kolorach. Domki letniskowe oraz place zabaw prezentują się najlepiej, kiedy są po prostu kolorowe. Zadbany oraz intensywny odcień drewna sprawdzi się tak samo dobrze jak zielony, biały czy każdy inny kolor na palecie barw. Warto jeszcze zerknąć na metalowe komponenty, które po zimie mogą pozostawiać wiele do życzenia. Łożyska trzeba na pewno naoliwić, a kiedy na placu zabaw występują łańcuchy również należy skontrolować ich wygląd. Przede wszystkim mowa o sytuacji, kiedy występują na nich rdzawe przebarwienia. Dzięki nim wiemy, że pojawiła się korozja i trzeba wymienić je na nowe, gdyż bezustanne używanie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Wiele osób decyduje się na mechaniczne czyszczenie z rdzy. Sprawdzi się to na jeden sezon, ale po kolejnej zimie nie obejdzie się już bez wymiany sprzętu. Warto pamiętać, że domki letniskowe i place zabaw to fantastyczne wyposażenie ogrodu. Prezentują się najlepiej w sytuacji, kiedy są zadbane oraz zachowane w dobrej kondycji.