Jak dbać o kuchnię indukcyjną?

Jak dbać o kuchnię indukcyjną?

Kuchenki indukcyjne cieszą się ogromną popularnością, jednak ich czyszczenie nie zawsze jest łatwe. Szybko widać po nich pierwsze oznaki użytkowania, dlatego warto wiedzieć, jak o nie dbać, żeby wyglądały i służyły przez długie lata. Czy chemia domowa to dobre rozwiązanie w trakcie pielęgnacji?

Podstawowe informacje na temat płyty indukcyjnej

Płyta indukcyjna wpływa na jakość gotowania. Sam proces przebiega inaczej, ale przygotowane jedzenie można przyrównać do dań serwowanych w najlepszych restauracjach. Oprócz wielu walorów smakowych warto zaznaczyć, że kuchenka indukcyjna prezentuje się bardzo atrakcyjnie i idealnie wpasowuje się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrze. Nie trzeba przejmować się dłużej tłustym osadem pryskającym na meble i garnki. Oprócz tego sam czas przygotowywania potraw skraca się, dzięki czemu obiad serwowany jest w kilkanaście minut, zamiast kilkugodzinnego oczekiwania. W przypadku niewielkich pomieszczeń kuchenka indukcyjna służy również jako dodatkowy blat, na którym można przygotowywać warzywa i mięso oraz inne produkty. Do czyszczenia doskonale sprawdzi się chemia domowa. Warto mieć na uwadze, że płyta powstała przy pomocy szkła, dlatego szybko się brudzi i widać na niej każdą plamę.

W jaki sposób czyści się płynę indukcyjną?

Chemia domowa to jeden ze skutecznych sposobów czyszczenia kuchenki indukcyjnej, jednak oprócz właściwych środków ważna jest również systematyczność. Czyszczenie powinno odbywać się codziennie po zakończonym gotowaniu. Ułatwia to nie tylko zachowanie czystości w kuchni (na szkle widać każdy paproszek i tłustą plamę), ale również skraca samą czynność sprzątania. Nie należy myć gorącej płyty, gdyż grozi to poparzeniem (nagrzewa się do wysokich temperatur). Samo mycie odbywa się przy pomocy miękkiej wilgotnej gąbki. Kiedy tłuszcz i resztki jedzenia zostaną już usunięcie, warto spryskać ją płynem do mycia szyb i przetrzeć ręcznikiem. Błysk i atrakcyjny wygląd gwarantowany.

Aby na dłużej zachować idealny wygląd kuchenki, przed czyszczeniem należy ją wyłączyć. Zmniejszy to ryzyko poparzeń oraz nie wpłynie na stopień podgrzewania konkretnych obszarów. Chemia domowa w niektórych przypadkach może nie okazać się wystarczająca, dlatego w omawianej sytuacji warto zastosować specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia szklanych oraz ceramicznych powierzchni. Nie rysują powierzchni, a jednocześnie szybko i sprawnie usuwają nagromadzony brud. Z reguły dostępne są w formie kremu oraz sprayu. Jednak nie wolno przesadzać z ich ilością, gdyż mogą uszkodzić nawierzchnię płytki. Po zastosowaniu specjalnego środka, należy przetrzeć powierzchnię papierowym ręcznikiem, co sprawi, że będzie wyglądała bardzo atrakcyjnie.

W trakcie czyszczenia należy używać odpowiednich produktów i sprzętów – tylko w takiej sytuacji nie wpływa to na pogorszenie wyglądu oraz możliwości płyty. Miękka gąbka to absolutny numer jeden. W dalszej kolejności należy zastosować ściereczkę wykonaną z mikrofibry, ręczniki papierowe, płyn przeznaczony do mycia naczyń oraz do mycia szyb. Całkowicie zabrania się używania wybielaczy, które nie dość, że są żrące, to jeszcze negatywnie wpływają na wygląd kuchenki. Należy zrezygnować także z gąbek szorujących. Przypalone resztki czy rozgrzane płyny można usunąć z kuchenki indukcyjnej przy pomocy skrobaka przeznaczonego specjalnie do takich płyt. Minimalizują one ryzyko porysowania powierzchni wykonanej ze szkła, co przełoży się na zachowanie na dłużej atrakcyjnego wyglądu.