Czym różni się separacja małżeńska od rozwodu?

Czym różni się separacja małżeńska od rozwodu?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób staje przed sytuacją, gdzie związek małżeński nie układa się najlepiej. Jednak rozwód nie zawsze jest rozwiązaniem, ponieważ zawsze można jeszcze pozostać w separacji. Czym jednak różni się separacja od rozwodu?

Na czym polega różnica w wypadku rozwodu, a na czym wypadku separacji?

W momencie rozwodu godzimy się na całkowite zerwanie małżeństwa, pozwalając sobie na to, zęby potencjalnie ponownie zawrzeć przysięgę małżeńską z inną osobą. W wypadku separacji sytuacja wygląda inaczej. Pozostającą w separacji, obie strony godzą się na to, że pomimo życia oddzielnie na co dzień, żyjemy w pewnym związku. Dlatego w separacji nie możemy sobie pozwolić na to, żeby zawrzeć związek małżeński z inną osobą. Separacja pozwala nam także za porozumieniem z sądem przywrócić związek małżeński, który był wcześniej w separacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli potem wrócić do wspólnego życia małżeńskiego. Poważnym problemem podczas rozwodu i znaczącą różnicą od separacji jest jednak to, że rozwód nie może zostać wycofany. Dlatego, gdy już rozwód weźmiemy, to nie możemy liczyć na to, że zostanie on jakoś w przyszłości anulowany. Możemy zawrzeć związek małżeński z tą samą osobą po rozwodzie, jednak rozwód nie zostanie anulowany. Bardzo ważne jest jednak to, żeby znaleźć dobrego prawnika podczas spraw rozwodowych, ponieważ czasem może to generować wiele problemów, podczas brania rozwodu albo separacji.

Jakie problemy może generować rozwód albo separacja?

Rozwód jest o wiele poważniejsza kwestia, ponieważ pojawiają się problemy permanentne. Chodzi o kwestie majątku i dzieci. Oczywiście, podczas separacji pojawi się także problem tego, u kogo będzie zostawać dziecko w jakie dni, przez co bardzo ważne jest, żeby nasz prawnik wiedział jak radzić sobie z takimi sprawami. Jednak jeśli chodzi o znalezienie prawnika w dzisiejszych czasach, to nie ma z tym najmniejszego problemu. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarce “prawnik Łódź” i będziemy mogli znaleźć setki ofert. Jednak pamiętajmy, że szukając prawnika, powinniśmy zwracać uwagę na to, w czym się on specjalizuje i jakie sprawy zazwyczaj prowadzi. Bardzo dobry prawnik to poważna sprawa, bo np. alimenty są czymś, co może okazać się niezbędne do tego, żeby móc potem prowadzić godne życie. Jednak jeśli sprawa nie zostanie dobrze poprowadzona, to może się okazać, że alimenty będą za niskie, przez co wpadniemy w niemałe kłopoty.