Automatyka budynkowa – podstawowe informacje

Automatyka budynkowa – podstawowe informacje

Automatyka budynkowa nie jest już tylko modą czy fanaberią bogatych ludzi. To rozwiązanie, które sprawdza się w obiektach mieszkalnych, przemysłowych i usługowych. Daje szansę na podwyższenie walorów użytkowych, oszczędności, i w firmach jest wręcz niezbędne.

 

Automatyka budynkowa – inwestycja w wygodę

 

Możliwość sterowania oświetleniem, roletami, żaluzjami, systemami przeciwpożarowymi czy różnego rodzaju alarmami, ale korzystając tylko z jednego urządzenia, to po prostu wygoda. Liczą na nią już użytkownicy domów, ponieważ duża liczba urządzeń tego typu, pracująca oddzielnie, powoduje dyskomfort, ale i wpływa negatywnie na finanse.

Tę wygodę doceniają firmy, w których w grę wchodzi kontrola i monitorowanie ogromnej liczby urządzeń. Poza tym to kwestia bezpieczeństwa osób przebywających na terenie zakładów pracy. Jeden ludzki błąd, popełniony nieświadomie, odbija się na funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu ludzkiemu. Inteligentne rozwiązania, czyli właśnie automatyka budynkowa, w znacznym stopniu ogranicza to ryzyko.

 

Skąd biorą się oszczędności?

 

Systemy pozwalające na sterowanie wieloma urządzeniami za pomocą smartfona czy tabletu, faktycznie, sporo kosztują. Jest to jednak inwestycja w zaawansowane technologicznie rozwiązania, z czasem przynoszące korzyści finansowe. Oszczędności można zauważyć w obiektach mieszkalnych, nawet niewielkich domach, a przede wszystkim w napiętych budżetach przedsiębiorstw wszelkiego rodzaju.

Skąd są oszczędności? Przykładem niech będzie chociażby oświetlenie. Mając możliwość dostosowania jego natężenia do aktualnych potrzeb, automatycznego włączania i wyłączania, efektywniej i ekonomicznej korzystamy z energii elektrycznej. Podobnie rzecz się ma z innymi urządzeniami, które wymagają podłączenia do prądu.

Automatyzacja budynków to zalety, z których korzystają prywatni użytkownicy oraz deweloperzy. Na rynku nieruchomości popyt rośnie, a klienci są coraz bardziej wymagający. Są w stanie zapłacić wyższe kwoty za udogodnienia, unowocześnienia, ale i rozwiązania, które wpływają na podwyższenie walorów użytkowych oraz związanych z bezpieczeństwem. Automatyka budynkowa to wymierne oszczędności i komfort, które stają się dla nas priorytetowymi elementami.