Odchudzanie w skuteczny sposób - porady na forum

Słowacja

Co zobaczyć na Słowacji? Czy warto odpocząć na Słowacji?

Jakie są atrakcje turystyczne Słowacji?

Słowacja
Foto: PytamSię.pl

Słowacja słynie z licznych atrakcji turystycznych, zarówno letnich jak i zimowych. Przepiękne krajobrazy górskie i wiele uzdrowisk termalnych może być ciekawą alternatywą dla wypoczynku w Polsce. Zimą możemy liczyć na dobrze przygotowane trasy narciarskie i miłą obsługę.

Uzdrowiska termalne – kąpieliska na Słowacji
Słowacja od wielu już lat słynie ze swoich niezliczonych uzdrowisk termalnych. Gorące źródła, o unikalnym składzie mineralnym, leczą przeróżne schorzenia począwszy od chorób cywilizacyjnych, poprzez choroby układu krążenia aż do chorób układu nerwowego. Dodatkowo mają dobroczynny wpływ na naszą urodę oraz pomagają regenerować siły. Nawet krótki pobyt w którymkolwiek z ośrodków uzdrowiskowych na Słowacji pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie a w połączeniu z fachową opieką medyczną, różnorodnością oferowanych zabiegów oraz pięknymi krajobrazami górskimi zapewni wszystkim doskonały relaks i świetną zabawę.

Dobrym przykładem na uzdrowisko termalne może być Bešeňová (z pol. Beszenowa/Beszeniowa) – miejscowość uzdrowiskowa, znajdująca się niedaleko miasta Ružomberok w regionie Liptova, słynie z licznych odkrytych i krytych basenów zarówno z wodą termalną, jak i czystą wodą pitną. Nie brakuje tam saun, masaży, biczy, zjeżdżalni oraz mnóstwa atrakcji wodnych dających radość tak dzieciom jak i dorosłym. W niektórych basenach woda osiąga temperaturę 33 – 36 stopni. Thermal park, otwarty przez cały rok, umożliwia skorzystanie z dobroczynnych wód termalnych w najdogodniejszym dla nas okresie. Pobyt w Bešeňovej pomoże każdemu z dolegliwościam układu ruchu, układu oddechowego czy problemami urologicznymi. Dodatkowym atutem wód termalnych jest zawartość pierwiastka lit, który działa kojąco na ludzką psychikę. Jeżeli komuś znudzą się kąpiele, może oddać się pieszym wędrówkom po okolicznych górach Choczańskich, długim spacerom, wycieczkom rowerowym, zabiegom upiększającym w salonach wellness czy degustacji potraw Słowackich w licznych punktach gastronomicznych.

Często odwiedzanym miejscem przez Polaków jest Vel’ký Meder (z pol. Wielki Meder) – miejscowość turystyczna, położona na południu Słowacji niedaleko granicy węgierskiej, słynie przede wszystkim ze swojego Thermal parku. Nowoczesne kąpielisko oferuje gościom liczne baseny o nietypowych kształtach z łukowatymi sklepieniami, w których ciepła, czysta i klarowna woda działa pozytywnie na bóle mięśni, stawów i kręgosłupa. Niesamowite wrażenie robi para wodna unosząca się nad basenem w chłodniejsze dni lub wcześnie rano – widok przywodzi na myśl ogromny kocioł wrzącej zupy. Dla spragnionych wrażeń ośrodek przygotował bicze wodne, kapiele perełkowe, lecznicze masaże, solarium, jacuzzi, boisko do minigolfa i siatkówki, no i oczywiście bazę gastronomiczną.

Baseny geotermalne w Wielkim Mederze. Baseny geotermalne w Wielkim Mederze. Foto: PytamSię.pl
Turystyka górska latem
Przepiękne widoki i łatwy dojazd zachęcają do weekendowych wypadów w Słowackie góry. Warto zwiedzić Słowacki Raj, jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych Słowacji położony we wschodniej części kraju niedaleko Popradu. Góry, doliny, wąwozy, wodospady, rzeki, kładki, drabinki – tak w skrócie można opisać to bajkowe miejsce, które w 1988 roku uzyskało status parku narodowego.
Liczne szlaki piesze i rowerowe zapewniają turystom wiele atrakcji, ale szczególnie niezapomnianych wrażeń dostarcza przełom Hornadu. Trasa widokowa poprowadzona została w taki sposób, aby nikt nie uskarżał się na nudę i aby każdy mógł ją w miarę bezpiecznie pokonać. Wędrówkę można rozpocząć z maleńkiej wioski o nazwie Hrabušice (po Polsku Hrabuszyce), w której znalezienie kwatery nie nastręcza większych problemów. Szlak w Podlesoku zaczyna się niepozornie – płaski teren i kilkustopniowe drabinki. Jednakże już po chwili docieramy do mostu, kupujemy bilet wstępu do parku i rozpoczynamy niezapomnianą przygodę. Podążamy wyznaczoną trasą pokonując liczne drewniane kładki przerzucone nad potokiem, metalowe półki z łańcuchami zawieszone na skałach nad rwącą rzeką, czy w końcu kilkumetrowe metalowe drabiny prowadzące w górę wodospadów. Warto w tym miejscu wspomnieć o odpowiednim obuwiu na taką wyprawę, ponieważ to są góry a kamienie, głazy, zwalone kłody, mostki i drabiny często bywają mokre i śliskie. Po kilku godzinach (zakladając, że idziemy rekreacyjnie a nie wyścigowo) docieramy do polany Kláštorisko (790 m n.p.m.) ze schroniskiem oraz ruinami klasztoru kamedułów z przełomu XIII i XIV wieku. Tu można odpocząć, zjeść knedlika, hranolky lub haluszki, wypić zimne piwko i ruszyć na inne szlaki, aby powrócić do punktu wyjścia lub dalej!
Liczne drabiny, kładki, mostki oraz podesty nad rwącą rzeką dodają tylko atrakcyjności temu miejscu. Liczne drabiny, kładki, mostki oraz podesty nad rwącą rzeką dodają tylko atrakcyjności temu miejscu. Foto: PytamSię.pl
Ciekawą propozycją mogą być także tzw. Diery (Park Narodowy Mała Fatra). Są to wąskie, kręte, głębokie wąwozy wśród skał z wartkimi potokami, cienistymi szczelinami i półkami skalnymi, porośnięte bujną roślinnością znajdujące się w Parku Narodowym Małej Fatry. Turyści mogą zwiedzać trzy z nich: Dolné Diery, Horné (górne) Diery i Nové (nowe) Diery. Najtrudniejsze do przejścia są Horne Diery, ale dla takich widoków warto się trochę pomęczyć. Podziwiając niesamowite formacje skalne coraz bardziej zagłębiamy się w mroczny wąwóz tworzący niezapomniany klimat. Liczne kładki, metalowe mostki czy drabinki ułatwiają przejście nad ogłuszającą wodą przedzierającą się w dole wąskimi korytami lub spadającą z hukiem z wysokości kilku metrów. Gdzieniegdzie rzeka płynie tak spokojnie, że ledwo szemrze, aby po chwili przemienić się w wartki i groźny potok. Ze względu na dużą wilgotność i zacienienie w Dierach obserwuje się zjawisko tak zwanego odwrócenia pięter roślinnych. Oznacza to, że przy samym dnie wąwozu napotkamy roślinność charakterystyczną dla obszarów alpejskich.
Na bardzo dobrze oznakowanych szlakach rozmieszczono liczne drogowskazy z orientacyjnymi czasami przejść, które mają za zadanie ułatwiać turystom poruszanie się w terenie oraz tablice edukacyjne dla tych, którzy chcą wiedzieć nieco więcej.
W labiryncie skał można się przyjemnie zgubić i odpocząć od zgiełku miejskiego. W labiryncie skał można się przyjemnie "zgubić" i odpocząć od zgiełku miejskiego. Foto: PytamSię.pl
Słowackie Diery najlepiej zwiedzać wyruszając z niewielkiej osady będącej częścią Terchovej – ze Štefanovej (z pol. Stefanowa) lub z przysiółka Terchovej – Bielego Potoku (z pol. Biały Potok). Można tam z łatwością znaleźć kwaterę lub wynająć pokój w hotelu i posilić się w restauracji lub pizzerii. Główny szlak rozpoczyna się pod Hotelem Diery.
Warto nadmienić, że Terchova (niewielka miejscowość turystyczna położona w pobliżu Žiliny, u stóp Małej Fatry), stanowi doskonałą bazę wypadową do Doliny Vratnej. Liczne kwatery, hotele, pensjonaty i restauracje ułatwiają turystom zaaklimatyzowanie się w tym urokliwym miejscu. W miasteczku nie sposób przegapić monumentalnego pomnika Janosika, który dumnie króluje na wzniesieniu na tle szczytów górskich. Jak podają źródła w 1688 roku właśnie w Terchovej urodził się legendarny zbójnik Juraj Janosik, który wbrew legendzie napadał wraz ze swoją bandą nie tylko na bogatych kupców, ale także na inne przypadkowe osoby. W 1713 roku został osądzony i powieszony na haku w Liptovskim Mikulaśu (z pol. Liptowski Mikulasz). W Terchovej znajduje się jego muzeum.
Pomnik Janosika w Terchowej. Pomnik Janosika w Terchowej. Foto: PytamSię.pl
Narciarskie szaleństwo na Słowacji
Jedną z ciekawszych propozycji narciarskich jest Tatrzańska Łomnica w Tatrach Wysokich. Powstała tam jedna z najdłuższych nartostrad na Słowacji o długości 6,5 kilometra i szerokości aż 60 metrów. Ciekawostką jest różnica wzniesień – aż 1300 m. Dodatkowo region ten oferuje inne atrakcje zimowe, takie jak: snowbike, skifox czy snowcoot, szczególnie w Starym Smokowcu. Dla dzieci przygotowano najdłuższą trasę saneczkową z Hrebienka do Starego Smokowca o długości 2,6 km. Na szczyt Łomnica (2634m), gdzie znajduje się schronisko, można wjechać kolejką linową i podziwiać panoramę Tatr. Liczne wyciągi krzesełkowe wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, bary, restauracje oraz zakwaterowanie w pobliżu stoków pozwolą każdemu miło spędzić czas.

Kolejną atrakcją jest jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Jasnej w pięknej dolinie Demianowskiej. Znajduje się ok. 140 kilometrów od granicy z Polską, więc dojazd nie powinien stanowić problemu. Jeżeli przekroczymy granicę w Chyżnem i skierujemy się na Liptowski Mikulasz, to Jasną znajdziemy z łatwością. Jasna znajduje się u stóp góry Chopok liczącej ponad 2000 m n.p.m. Miejscowość Jasna oferuje turystom ponad 34 kilometry tras zjazdowych, które przy braku śniegu są regularnie dośnieżane a wieczorami oświetlane. Ceny są zróżnicowane a od wprowadzenia Euro na Słowacji nie odbiegają niestety od polskich. Autor: PytamSię.pl   (5.08.2012)


Tematyka Słowacja uzdrowiska termalne Słowacja narty Słowacja ciekawe miejsca Słowacja

Słowacja opinie

Możliwość dodawania komentarzy czasowo wstrzymana.


Narty na Słowacji

Narty na Słowacji

Czy warto odwiedzić centrum narciarskie w Jasnej na Słowacji? Czy warto pojechać do doliny Demianowskiej? Czy dolina Demianowska jest dobra dla narciarzy?
Jazda na nartach

Jazda na nartach

Gdzie wyjechać na narty? Gdzie są ciekawe trasy narciarskie?
Przesadzanie roślin

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Jeżeli chcemy mieć w naszym domu piękną i bujną zieleń przez cały rok musimy się troszkę o to postar...
Przesadzanie roślin

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Przesadzanie roślin doniczkowych to wbrew pozorom bardzo prosta czynność. Należy pamiętać, że roślin...
Opalanie w solarium

Czy opalanie w solarium jest bezpieczne?

Chcąc wyglądać pięknie i jednocześnie mieć delikatnie opalone ciało udajemy się na plażę lub do sola...
Jogging

Czy warto uprawiać jogging?

Jeżeli chcemy mieć szczupłą sylwetkę bez wykańczających nasz organizm diet, powinniśmy spróbować jog...
Leczenie śmiechem

Czy śmiech leczy?

Tak. Istnieje nawet specjalna terapia śmiechem, która nazywa się gelotologią. Dzięki śmianiu się gim...
Czyszczenie srebra

Jak czyścić srebro?

Prawie każdy z nas posiada jakiś przedmiot ze srebra i od czasu do czasu musi go czyścić, gdyż srebr...
Ogniwa paliwowe

Czy ogniwa paliwowe mają przyszłość?

Czy przemysł samochodowy czeka rewolucja? Niektórzy twierdzą, że tak. Wiadomo, że producenci samocho...
Toyota Auris

Czy Toyota Auris to samochód godny uwagi?

Toyota Auris staje się brudna już po przejechaniu pierwszej kałuży. Aerodynamika w połączeniu z brak...
Kredyt na samochód

Jaki kredyt na zakup samochodu?

O przyznanie kredytu samochodowego możemy starać się dopiero po wyborze naszego nowego samochodu. Je...
Tatuaże

Jak wybrać studio tatuażu?

Pamiętaj, że podczas wyboru studia tatuażu nie należy się kierować tylko i wyłącznie portfolio artys...

Skuteczne odchudzanie!
Ta strona stosuje pliki cookies w celu poprawnego działania niektórych funkcji. Korzystanie ze strony z włączoną obsługą plików cookies (domyślne ustawienie większości przeglądarek internetowych) oznacza, że będą one umieszczane w Państwa komputerze (tzw. urządzeniu końcowym). Kliknij, by dowiedzieć się więcej o tzw. ciasteczkach...