Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?

Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?

Mata do ćwiczeń stanowi nieodłączny element każdego treningu. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i wygody w trakcie treningu oraz izolacja od zimnego podłoża. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mat różniących się od siebie materiałem, grubością i wymiarami. Tak szeroka oferta sprawia, że niejednokrotnie mamy problem z wyborem właściwego produktu, który będzie adekwatny do naszych potrzeb. Jaka mata do ćwiczeń jest najlepsza?

Mata do ćwiczeń – na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Do najważniejszych elementów, które powinny zadecydować o wyborze maty treningowej zaliczane, są:

  • Grubość, materiał oraz elastyczność maty – gruba mata do ćwiczeń będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku intensywnych treningów fitness, natomiast cienka mata świetnie sprawdzi się do ćwiczeń relaksacyjnych. W trakcie wyboru warto pamiętać o elastyczności oraz dobrej przyczepności maty do podłoża
  • Wymiary maty treningowej – wymiar powinien być dobrany indywidualnie pod wzrost oraz budowę ciała. Najpopularniejsza długość maty do ćwiczeń to 180 cm.

Dodatki ułatwiające przechowywanie i transport maty – mata do ćwiczeń cechuje się szerokim zastosowaniem – świetnie sprawdza się zarówno w warunkach domowych, na siłowni, jak i do ćwiczeń w plenerze. W związku z powyższym podczas wyboru należy także zwrócić uwagę na dodatkowe elementy usprawniające transport, oraz jej przechowywanie. W tym przypadku doskonale sprawdzą się paski oraz ściągacze, które zapobiegną rozwijaniu się matu oraz umożliwią jej łatwe przenoszenie z jednego miejsca na drugie.

Mata do ćwiczeń i jej kolor

Dla wielu trenujących, zwłaszcza dla kobiet – kolor ma ogromne znaczenie. W trakcie wyboru maty treningowej można natrafić na różne kolory, zarówno te pastelowe, jak i bardziej żywe. Wybór koloru maty zależy przede wszystkim od indywidualnego gustu – dobrze dobrany zwiększa motywację na rozpoczęcie treningu.

Ile kosztuje mata do ćwiczeń?

Matę treningową można kupić w hurtowniach, sklepach sportowych oraz medycznych. Jej cena oscyluje w przedziale między 20 zł a 900 zł. Droższe maty to profesjonalne produkty, które posłużą nam na lata. Powstały one z wysokiej jakości materiałów oraz przeznaczone są w szczególności dla rehabilitantów i fizjoterapeutów. Natomiast tańsze maty są cienkie, mało elastyczne oraz nieodporne na działanie wody.