Kiedy warto i nie warto starać się o formalną separację?

Kiedy warto i nie warto starać się o formalną separację?

Separacja to czasami konieczność. Nie każdy jednak wie, jak ją sformalizować, dlatego staje się powodem wielu kontrowersji.

Kilka podstawowych informacji w pigułce nt. separacji

Separacja może uratować przed rozwodem, choć w wielu przypadkach jest to niezwykle trudna droga. Mimo chęci podjęcia separacji nie zawsze tak się dzieje, ze względu na brak odpowiedniej wiedzy prawnej. Jeśli stoisz przed wyborem separacji, jako drogi do uratowania małżeństwa, musisz nieco więcej się o niej dowiedzieć.

Nie każdy wie, że do orzeczenia separacji nie jest potrzebna zgoda małżonka. Co więcej, może podjąć starania o nią osoba winna rozpadu małżeństwa. Są jednak dwa przeciwwskazania do wydania przez Sąd separacji. Chodzi tu o sytuację zagrożenia dobra małoletnich dzieci oraz sprzeczność separacji z zasadami współżycia społecznego.

Winę za rozpad małżeństwa może Sąd przyznać jednemu ze współmałżonków lub obojgu. Zdarza się też tak, że separacja zostaje uznana bez przypisania winy nikomu.

Kiedy warto starać się o formalną separację?

Musisz wiedzieć, że separacja formalna jest orzekana przez Sąd, a jej zakończenie nie oznacza końca małżeństwa. Kiedy warto starać się o taką separację? Najczęściej przemawiają za nią przyczyny kulturowe i religijne. Małżonkowie chcą ratować związek właśnie z takich względów

Po drugie małżonkowie chcą uporządkować kwestie finansowe, a jeśli są rok po ślubie, rozwój jest raczej niemożliwy. Wtedy separacja formalna pozwala uregulować właśnie takie kwestie.

Kolejna sprawa, która skłania do podjęcia separacji to świadczenia emerytalne. Wtedy warto skontaktować się z dobrą kancelarią adwokacką. Jeśli nie wiesz, gdzie się udać, poszukaj dobrych opinii w Sieci lub wpisz w wyszukiwarkę frazę np.: „separacja Kraków”. Na pewno wśród wielu wyników znajdziesz ten, który poprowadzi Cię do miejsca, gdzie uzyskasz fachową pomoc prawną.

Jak widzisz, separacja jest dobrym rozwiązaniem, bo może uratować małżeństwo i pomaga doprecyzować kwestie finansowe. Jeśli znajdziesz tylko dobrą kancelarię adwokacką, każdą kwestie sporną rozwiążesz bez problemu. Późniejsze kroki będą już o wiele prostsze, a Ty uzyskasz pewne prawne wsparcie.