Karnozyna w treningu sportowców

Karnozyna w treningu sportowców

Profesjonalni sportowcy bardzo często korzystają z możliwości, jakie daje im przyjmowanie suplementów. Jednym z zalecanych środków jest karnozyna, która ma doskonały wpływ na osoby ćwiczące intensywnie. Dlaczego warto polecać karnozynę sportowcom?

Karnozyna w walce z zakwasami

Substancja ta występuje naturalnie w ciele człowieka i jest obecna w naszych mięśniach. Pozwala ona na stabilizację pH mięśni i jednocześnie absorbuje protony wodoru, które w trakcie treningu są uwalniane i zazwyczaj gromadzą się właśnie w mięśniach. Karnozyna ma działanie zapobiegające tworzeniu się kwasu mlekowego, a więc jednocześnie zapobiega powstawaniu zakwasów. Jednocześnie karnozyna chroni przed stresem oksydacyjnym, zwalcza wolne rodniki i może zapobiegać uszkodzeniom ciała, które pojawiają się na skutek intensywnych ćwiczeń. Po jej zastosowaniu, mięśnie dużo szybciej się regenerują, zwiększa się wydajność i wytrzymałość organizmu, a znikają objawy zmęczenia. Profesjonalni sportowcy bardzo chętnie korzystają z karnozyny i suplementują ją, ponieważ dzięki niej nie odczuwają intensywnego zmęczenia, a same mięśnie nie są narażone na urazy i stan zapalny.

Kto powinien suplementować karnozynę?

Naturalna karnozyna zawarta jest na przykład w czerwonym mięsie. Ulega ona jednak rozkładowi w ciele, dlatego osoby trenujące intensywnie powinny poważnie rozważyć suplementację tej substancji. Z pewnością bardzo pozytywnie wpłynie ona na kondycję mięśni i ich wytrzymałość. Z karnozyny bardzo chętnie korzystają kulturyści, ale również przedstawiciele innych dziedzin sportu. Służy lekkoatletom, pływakom, czy piłkarzom. Również osoby uprawiające sport w sposób amatorski mogą z powodzeniem zdecydować się na przyjmowanie suplementu, który w swoim składzie ma właśnie karnozynę. Na pewno szybko odczują jej działanie, ponieważ przestaną pojawiać się bolesne i nieprzyjemne zakwasy w mięśniach, a jednocześnie każdy kolejny trening będzie bardziej intensywny i wydajny. Dzięki karnozynie można bowiem ćwiczyć dłużej, a nie pojawiają się objawy silnego zmęczenia i znużenia daną czynnością. Bardzo często karnozynę polecają trenerzy, którzy wspierają osoby trenujące różne sporty. Można ją spotkać w składzie rozmaitych suplementów dla sportowców, które dostępne są właśnie w klubach sportowych i na siłowniach, ale także w aptekach i drogeriach. Warto wybrać preparat, który zawiera też inne, cenne dla naszego zdrowia składniki mineralne, które często wytracamy przy intensywnym wysiłku fizycznym.