Kokon niemowlęcy to jeden z elementów ułatwiających życie świeżo upieczonym rodzicom. Maluszek czuje się bezpiecznie, dzięki czemu jest spokojny i radosny. Jaki model będzie najbardziej odpowiedni?
Zalety kokonów niemowlęcych
Wielu rodziców podczas kompletowania wyprawki zadaje sobie pytanie – czy warto zakupić gniazdo niemowlęce? Na pewno posiadają one szereg zalet, dlatego należy rozważyć ich nabycie. Jedną z nich jest łatwiejsze zasypianie dziecka poprzez zapewnienie odpowiednich poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Dodatkowo są miękkie i delikatne, co przyczynia się do chęci przebywania w kokonie. Warunki w nim panujące nieco przypominają te z brzucha mamy, dlatego przebywanie w tym wynalazku jest na pewno przyjemne dla malucha.
Kokon niemowlęcy – kiedy warto go nabyć?
Swoim wyglądem nie różni się znacząco od pontonu. Posiada wyższe boki, które są wypełnione hipoalergicznym materiałem, takim jak silikon. Dno wyposażone jest w miękki materacyk, dzięki temu zmniejszamy ogromną przestrzeń wokół dziecka, zapewniając tym samym spokój i jego wewnętrzne wyciszenie. Jest to idealne rozwiązanie dla maluszków o mniejszych gabarytach śpiących w łóżeczku czy większej gondoli. Dobrym pomysłem jest zakup gniazda, jeśli rodzice planują spać z dzieckiem. Można położyć go na łóżku i nie martwić się jego bezpieczeństwem. Kosz Mojżesza jest mniejszy, dlatego kokon niemowlęcy nie sprawdza się w nim, tak samo, jak w małym wózku. Niewątpliwie jest niezbędnikiem w rodzinach sporo podróżujących. Zapewni dziecku pierwiastek domu, który jest potrzebny do osiągnięcia spokoju malucha.
Wielkość gniazda niemowlęcego
Na pewno większość osób w pierwszej kolejności pomyśli o większym rozmiarze ze względów praktycznych – im większy rozmiar, tym na dłużej wystarczy, a modele warte uwagi dochodzą nawet do 300 złotych. Należy się jednak pochylić nad tą kwestią. W pierwszych miesiącach życia dziecku zależy na jak najciaśniejszym otuleniu. Większe gabaryty nie zaspokoją tego aspektu. Wybierając najlepszy model, należy kierować się przede wszystkim wielkością dziecka w okresie noworodkowym. Dziecko, które siedzi, nie potrzebuje już kokonu.
Materiały stosowane do produkcji
Najczęściej pierwszym kryterium wyboru jest aspekt wizualny. Rodzice często nawet nie weryfikują jakości materiałów. Mając na uwadze bezpieczeństwo dziecka, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się użytym surowcom. Każda włóknina posiadająca kontakt z dzieckiem powinna mieć certyfikat OEKO-TEX. Dzięki temu zyskujemy pewność, że w wyrobie nie znajdują się chemikalia szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia malucha. Boki gniazda wypełnione są gąbką, włóknem poliestrowym bądź też granulatem silikonowym. Natomiast narzutka najczęściej wykonana jest z wysokiej jakości bawełny. Wybierając odpowiedni model, warto sprawdzić, czy tapicerka jest w całości zdejmowalna. Dzięki temu zapewnimy czystość kokonu i sterylne warunki niezbędne w początkowych miesiącach życia dziecka. Kokon niemowlęcy ma szereg zalet, dlatego warto rozważyć jego zakup. Nie tylko sprawdza się w przypadku małych dzieci, ale dzieci do roku z przyjemnością bawią się w nich.