Wina wymagają sprawnej technologii produkcji, doskonałych składników oraz serca. To sprawdzony sposób na przygotowanie smacznych trunków, które można dopasować zarówno do smaku ryby, jak i dań mięsnych. Warto znać podstawowe fakty o całym procesie produkcji, gdyż nie jest on łatwy i szybki, a wręcz przeciwnie — wymaga czasu i cierpliwości.
Produkcja wina – krok po kroku
Aby wyprodukować dobre wina, trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, a także korzystać z doskonałych składników i odpowiednich technologii. Wybór winogron to pierwszy krok. Zabrania się używania zepsutych owoców, gdyż zupełnie zmienią końcowy aromat, a także oczekiwany smak.
W dalszej kolejności odbywa się odszypułkowanie oraz uzyskanie miazgi z owoców. Gniecenie jest potrzebne do uzyskania soku, bez tego kroku nie byłoby to możliwe. Wielu producentów decyduje się na zastosowanie maceracji oraz wstępnej fermentacji, które sprawią, że cały proces przebiega szybciej. Miazga jest wzbogacana w dwutlenek siarki, żeby nie doszło do zakażenia oraz oksydacji.
Tłoczenie to jeszcze jeden niezbędny krok, bez które nie powstanie żaden dobry trunek. Wina potrzebują klarowania, analizy oraz korekty składu moszczu. Dzięki zastosowaniu moszczu usunięte zostają zanieczyszczenia. Kiedy będzie to konieczne, dochodzi do siarkowania. Klarowania moszczu jest działaniem w pełni automatycznym i odbywa się poprzez sedymentację i zastosowanie produktów klarujących. Kiedy skład moszczu jest właściwy, zyskujemy pewność, że cała fermentacja przebiegnie bez problemów, a gotowe wina będą smakować wybornie. Wymaga się stosowania właściwej proporcji oraz stężenia nastawu. Odnalezienie proporcji może zająć wiele lat. Producenci stosują sprytny sposób, a mianowicie oznaczają zawartość cukrów oraz kwasów, a jeśli zajdzie taka konieczność wykonują szaptalizację albo decydują się na korektę kwasowości moszczu.
Fermentacja alkoholowa to następny krok. Moszcz musi zostać zaszczepiony czystą kulturą drożdży winiarskich albo drożdży dzikich. Kluczowe znaczenie odgrywa zapewnienie właściwej temperatury wahającej się od 22 do 26 stopni C.
Zlanie młodego wina znad osadu to pierwszy obciąg (zbierane są martwe drożdże oraz inne zanieczyszczenia).
Następnie fermentacja jabłkowo-mlekowa, klarowanie i drugi obciąg, dzięki czemu produkt coraz bardziej przypomina wina, które pojawiają się na naszych stołach i raczą kubki smakowe.
Ostatni etap to dojrzewanie, które trwa od kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat. Wina w tym czasie zyskują swój bogaty, ciekawy i głęboki smak. Wymaga się, aby wino dojrzewało w pełnym zbiorniku albo beczce. Trzeba zapewnić mu temperaturę od 5 do maksymalnie 15 stopni C. Do trunku nie może docierać powietrze.
Na koniec wystarczy wykonać końcową korektę nazywaną również kupażowaniem i rozlać wino do butelek.