Eko-dzianina – jak wybierać ubrania z dzianiny przyjazne dla środowiska

Eko-dzianina – jak wybierać ubrania z dzianiny przyjazne dla środowiska

Dbałość o środowisko niewątpliwie należy do istotnych tematów. Mało kto jednak pamięta, że ubrania są produktami, które niezwykle istotnie przyczyniają się do jego degradacji. Dowiedz się, jakie materiały na ubrania są najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

Syntetyczne materiały na ubrania – czemu nie warto?

Bardzo często na sklepowych półkach można zobaczyć ubrania uszyte z dzianin wykonanych z tworzyw sztucznych lub syntetycznych. Niestety aktualnie ten trend coraz bardziej przybiera na sile, jednak każdy producent dzianin dbający o jakość swoich produktów stara się minimalizować wykorzystywanie materiałów nienaturalnych. Są one co prawda tańsze, jednak zazwyczaj okazują się o wiele mniej trwałe. Ponadto są też mniej estetyczne i mało przyjemne w dotyku w stosunku do dzianin z naturalnych surowców. Wersje syntetyczne również bardzo często powodują alergie skórne, co w przypadku dzianin ekologicznych, czyli naturalnych jest bardzo rzadkie.

Producent dzianin – czemu wybierać naturalne surowce?

Niewątpliwie dzianiny wykonywane z tworzyw syntetycznych są też o wiele bardziej obciążające dla środowiska. Tego typu materiały wolno się rozkładają i zanieczyszczają środowisko na różnych poziomach. Substancje chemiczne, które są wykorzystywane do ich produkcji, zanieczyszczają także wody gruntowe, a potem wodę pitną. Solidny producent dzianin z naturalnych surowców nie stanowi takiego obciążenia dla środowiska naturalnego zarówno na etapie produkcji dzianiny, jak i późniejszej utylizacji.

Podczas robienia zakupów warto spojrzeć na etykietę i sprawdzić, z czego wykonano dany produkt. Każdy producent ma obowiązek podać taką informację. Wybierając naturalną bawełnę i inne naturalne surowce zyskuje się także większą żywotność odzieży i lepszy wygląd.

Dzianiny naturalne – które wybierać?

Trudno powiedzieć, który producent dzianin jest najlepszy – kluczowe jest to, by bazować na naturalnych produktach. Może to być bawełna organiczna uprawiana bez dodatku pestycydów, czy z użyciem technologii GMO. Bawełna nie jest jednak jedynym bezpiecznym dla środowiska (i neutralnym) surowcem tekstylnym. Równie ekologiczne są wiskoza, tencel, lyocell, czy nawet bambus. Aktualnie często produkuje się ubrania z surowców pochodzących z recyklingu. To bardzo dobry kierunek, gdyż oszczędza nie tylko zasoby naturalne w postaci surowców tekstylnych, ale też energię i wodę niezbędną do wytworzenia surowca bazowego.