Długie swetry – kto wygląda w nich dobrze?

Długie swetry – kto wygląda w nich dobrze?

Sposób dobierania elementów stroju zmienia się na przestrzeni wieku każdej kobiety. Po 30 roku życia rezygnujemy z pokazywania gołego brzucha zimą i zdecydowanie w mroźny dzień zakładamy chociaż kaptur, jeśli czapka psuje naszą fryzurę. Rzadziej również zapominamy o skarpetkach i rękawiczkach. Dlaczego? Nie, chodzi tu bynajmniej o rozsądek.

Z czasem zaczynamy sobie cenić przede wszystkim wygodę i komfort. Z szafy znikają spódniczki, w których nie można się schylać, spodnie biodrówki, które non stop trzeba poprawiać, bluzki do pępka. Chcemy oczywiście nadal wyglądać atrakcyjnie, jednak coraz częściej zwracamy uwagę na inne zalety ubrań, np. na to, że zasłaniają mankamenty naszej figury i dają ciepło.

Swetry dobre dla każdego

Kiedy robi się chłodno, wyciągamy z szafy ciepłe swetry. Są one przeróżne, od fikuśnych krótkich, wkładanych przez głowę po długie swetry rozpinane lub bez guzików. Modeli swetrów jest całe mnóstwo, lubimy je, bo są cieplutkie, wygodne, ukrywają zgromadzone w zimę wałeczki tłuszczu na brzuchu a do tego łatwo je zdjąć, kiedy jest zbyt gorąco. Niekiedy swetry mogą zastępować wiosenną kurtkę i w doskonały sposób uzupełniają stylizację w chłodniejsze dni. Wiele swetrów ma uniwersalny rozmiar, przez co możemy nosić je dożywotnio, dopóki zachowają swoją formę. W swetrach każdy wygląda dobrze, trzeba tylko odpowiednio dobrać krój, splot i materiał do danej sylwetki.

Jaka figura taki sweter

Wyróżniamy trzy podstawowe typy figury kobiety: jabłko, gruszka i klepsydra. Każda z nich może nosić sweter-tak w zasadzie to każdy musi, kiedy jest zimno-jednak każda z nich musi wybrać inny krój. Kobieta z figurą typu jabłko ma szczupłe nogi, średniej wielkości piersi i tendencję do gromadzenia tłuszczyku na brzuchu. Przy takiej figurze należy unikać bardzo grubych tkanin, golfów, i ciasnych dekoltów pod szyję. Najlepiej sprawdzą się swetry o drobnym lub średnim splocie, z dekoltem w kształcie litery V, długie swetry np. kardigany. Swetry dla jabłka mają zadanie wydłużyć, wyszczuplić i wysmuklić sylwetkę. Kobiety – klepsydry mają figurę idealną, czyli wąską talię, pełne biodra i duży biust. Przy wyborze swetrów powinny zwrócić uwagę, aby fasonem podkreślić wąską talię. Doskonale sprawdzą się w tym celu długie swetry, a także oversizowe przewiązane paskiem lub taliowane. Niewskazane są fasony z dekoltem typu łódka, z dużymi ozdobami przy dekolcie i na biodrach. Kobiety – gruszki mają pełne biodra i wąskie ramiona, dlatego strojem powinny dodać sobie objętości w górze ciała, tak, aby przywrócić proporcje. Doskonale sprawdzą się w tym celu fasony z ozdobami u góry, łódkowate dekolty i bufiaste ramiona.

Jak dobrze nosić swetry?

Nie wystarczy kupić odpowiedni fason swetra, trzeba jeszcze go dobrze nosić. Co to oznacza? Po pierwsze trzeba dobrze zestawić go z resztą garderoby. Duże swetry o uniwersalnym rozmiarze dobrze wyglądają w połączeniu z dopasowanymi spodniami lub spódnicą czy leginsami. Każdy sweter dobrze komponuje się również z dopasowanymi dżinsami. Jeżeli mamy oversizeowy sweter dół powinien być dopasowany i odwrotnie. Dodatkowo luźne fasony powinny być miękko układane, asymetrycznie. Mogą być również przewiązane paskiem w talii lub częściowo wpuszczone w spodnie. Swetry, z dużym dekoltem na plecach czy odsłaniające jedno ramię lubią towarzystwo wyszukanej, koronkowej bielizny. Jak widać, kiedy wybierzemy odpowiedni model swetra dla typu figury, dopasujemy resztę stylizacji i ciekawie ułożymy na ciele, zawsze możemy dobrze wyglądać w swetrze.