Jakich treści nie możemy zamieszczać w internecie?

Jakich treści nie możemy zamieszczać w internecie?

Wydaje się, że Internet to wolna amerykanka, gdzie każdy może napisać i zamieścić co chce i gdzie chce. Najwięcej złych rzeczy, często krzywdzących jest zamieszczanych o sławnych osobach, które powiedziały lub zrobiły coś niestosownego, sprzecznego z poglądami opinii publicznej. Często całe zamieszanie powstaje przez złą lub celowo nieprawdziwą interpretację całego zdarzenia.

To nie jedyne przykrości, jakie mogą człowieka spotkać w wirtualnej rzeczywistości. To, co trafi do sieci, tak naprawdę w niej zostaje na zawsze. Warto o tym pamiętać, jeżeli dajemy dostęp do jakichkolwiek naszych zdjęć czy dokumentów. Niektórzy zawładnięci chęcią zemsty bądź zaszkodzenia nam mogą zamieścić takie informacje w Internecie w mediach społecznościowych i innych portalach. Takie sytuacje mogą mieć duże konsekwencje. Osoby poszkodowane mogą w ten sposób stracić pracę, dobrą reputację, a także mieć problemy ze zdrowiem na skutek silnego stresu.

Kompromitujące zdjęcia

Zamieszczając w Internecie swoje dzieła np. zdjęcia, grafiki jesteśmy narażeni na ich kradzież i odwrotnie – jeżeli zamieszczamy czyjeś dzieła na swojej stronie internetowej, musimy podać źródło i autora lub je zwyczajnie kupić. W przeciwnym razie autor może wymagać od nas skasowania dzieła ze strony lub nawet wyciągnąć konsekwencje prawne. Na szczęście istnieją portale w Internecie, gdzie w prosty sposób możemy legalnie pobrać grafiki czy utwory muzyczne, które za drobną opłatą możemy pobrać i bez problemu używać na swojej stronie.

Wykorzystanie wizerunku

Osoby prowadzące witryny firm muszą uważać, jakich zdjęć używają do reklam i promocji biznesu. Grafiki i zdjęcia najlepiej, jeżeli są własne lub wykonane na zlecenie czy kupione. Poza tym wszystkie osoby pojawiające się na zdjęciu, powinny wyrazić zgodę na używanie wizerunku w celach promocyjnych. W innym przypadku może ona wnieść pozew do sądu o nielegalne wykorzystanie wizerunku. Kwoty, jakie w takiej sytuacji musi zapłacić firma, która dopuściła się nadużycia, mogą być bardzo wysokie, w zależności od tego, jak prosperuje dana firma.

Prawo dotyczące własności intelektualnej i twórczej w internecie ma wiele niejasności i zawiłych przepisów. Aby się nie pogubić, warto poprosić o radę fachowców w tej dziedzinie. Aby znaleźć pomoc, należy chociażby wpisać w wyszukiwarkę np. kancelaria adwokacka Łódź i umówić się na spotkanie.