Dlaczego warto sięgać po zioła?

Dlaczego warto sięgać po zioła?

Chociaż w dużym stopniu hołduje się dzisiaj nowoczesnym technologiom i rozwiązaniom i produktom, które powstały w ich rezultacie, to jednak widać także skłanianie się w inną stronę. Znów docenia się to, z czego korzystali nasi poprzednicy, chociażby zioła. Posiadają one wiele cennych właściwości.

Popularne i cenione zioła

Wśród osób doceniających te produkty, można wyszczególnić różne zasadnicze grupy. Niektórzy cenią je ze względu na tradycyjne wartości, inni z powodu naturalności, jeszcze inni z buntu przeciwko wielkim koncernom, do których nie mają zaufania. Wspólna dla nich jest jednak charakterystyczna cecha dostrzegania, że to, co było znane już przed laty, wciąż ma bardzo korzystne właściwości i że zioła mogą świetnym dodatkiem lub zastępować produkty specjalnie wytwarzane, ze sztucznych składników.

Do jednych z uznawanych ziół należą:

  • aloes
  • czosnek niedźwiedzi
  • estragon
  • gorczyca
  • imbir
  • kardamon
  • melisa

Wiele osób ceni sobie miętę pieprzową, która ma szereg różnych zastosowań. W najprostszy sposób z jej świeżych listków można przyrządzać bardzo smaczną herbatę, poprzez zwyczajne zalanie kilku listków gorącą wodą, albo też robić orzeźwiający letni czy zimny napój. Wszystko jest kwestią upodobań oraz pory roku. Dodaje się ją także do potraw i deserów, które świetnie wzbogaca ze względu na swój charakterystyczny smak. Pozostawia przy tym także bardzo przyjemny, świeży aromat.

Ostrożność przy stosowaniu ziołolecznictwa

Dla części osób zioła są naturalnymi produktami o cennych właściwościach leczniczych lub po prostu korzystnie wpływających na zdrowie. Dzięki nim można leczyć schorzenia i infekcje, wzmacniać odporność czy zapobiegać pojawieniu się chociażby przeziębień, czy innych nieprzyjemnych zjawisk, na przykład niestrawności. Chociaż są one całkowicie naturalne, to jednak nie należy ich stosować bez opamiętania, a tym bardziej w sposób przypadkowy. Tutaj również, tak jak w przypadku lekarstw, może dojść, chociażby do przedawkowania lub mogą pojawić się konsekwencje wskutek nieodpowiedniego stosowania. Przede wszystkim przed spożyciem jakichkolwiek ziół po raz pierwszy, należy się upewnić czy nie ma żadnych przeciwwskazań do podjęcia takiego kroku. Niektóre mogą powodować nadciśnienie, wywoływać działanie alergiczne czy biegunki lub wymioty. Dlatego ważny jest także umiar przy dawkowaniu – za pierwszym razem lepiej by porcja miała wielkość raczej testową. W każdym przypadku powinno się jednak wcześniej sprawdzić czy z jakiś przyczyn nie powinno się zrezygnować z takiego zamiaru.