Senior na wózku – co to znaczy dla opiekuna?

  • Dom
  • 23 października 2020
Senior na wózku – co to znaczy dla opiekuna?

Informacja o tym, że osoba którą się zajmujemy korzysta z wózka jest bardzo istotna dla sposobu w jaki będziemy z nim funkcjonować na co dzień. Co można wywnioskować z takiej informacji o podopiecznym? W jakich sytuacjach będzie na łatwiej, a jakie ograniczenia staną na naszej drodze?

Czy wózek oznacza trudniejszą pracę z seniorem?

Powszechnie panuje przekonanie, że osoba poruszająca się na wózku wymaga wiele uwagi, poświęcenia i nie da sobie rady bez pomocy z zewnątrz. Prawda jest taka, że sytuacja wózkowicza wcale nie aż tak jednoznaczna. Wszystko zależ od tego z jakiego powodu znalazł się on na wózku. Wiele osób poruszających się w ten sposób jest aktywnych zawodowo, prowadzi samochód, zakłada rodziny i wyjeżdża na wakacje, więc funkcjonują właściwie jak zdrowi ludzi, którzy potrzebują tylko pewnych udogodnień i może czasem odrobiny pomocy. Z drugiej strony są osoby, które na wózek siadają ze względu na rozległy udar, czy wyniszczenie organizmu innymi chorobami i wymagają w związku z tym całodobowej opieki przy właściwe każdej, nawet najprostszej czynności. Sama informacja o tym, że pacjent porusza się na wózku nie wiele nam wnosi. Wiemy natomiast, że spotkamy się z pewnymi ograniczeniami i wymogami, które wynikają z samego sprzętu jakim jest wózek. Ciężko na nim pokonać schody, a nie zawsze mamy dostęp do dźwigu osobowego. Przejście z jednego pomieszczenia do drugiego może się okazać trudne, szczególne w starym budownictwie, ze względu na zbyt wąskie korytarze i drzwi. Nie mamy też informacji, w jakim stopniu dostosowana do aktualnych potrzeb została łazienka. Nie jest tajemnicą, że wózek wymaga sporo miejsca do swobodnego manewrowania nim, które w większości łazienek trudno. A może okazać się, że poręcz zamontowane w łazience, wystarczą na ten moment by zapewnić stabilność starszej osobie i przez ten krótki czas czynności higienicznych i toaletowych poradzi sobie bez wózka.

Wózek toaletowy zastąpi toaletę w dowolnym miejscu.

Krzesło i wózek toaletowy to dla podobnie skonstruowane sprzęty, które w życiu osoby z ograniczonymi możliwościami poruszania się mogą zastąpić sedes. Dzięki nim osoba potrzebującą skorzystać z toalety nie ma potrzeby udawania się do niej w sytuacji gdy znajduje się ona np. na innym piętrze. Krzesło i wózek toaletowy cechuje podobna funkcjonalność i podstawowe przeznaczenie, ale mają też drobne równice, które mogą zadecydować o właściwym wyborze. Krzesło będzie lepsze dla osoby, która sama może na nim usiać, ale np. wie że nie dojdzie do toalety, bo jest za słaba lub ta znajduje się na innym piętrze, gdzie trzeba wejść po schodach. Wózek różni się tym, że ma kółka w związku z czym łatwo go przetransportować z pomieszczenia do pomieszczenia, ale jest mniej stabilny, przez co bardziej polecany osobom, które i tak potrzebują jakiejś pomocy w jego użyciu. Dzięki opcji jezdnej można też szybko i bez obciążania kręgosłupa opiekuna przetransportować seniora w bardziej ustronne miejsce, w którym będzie mógł załatwić swoją potrzebę z zachowaniem prywatności i poczuciem poszanowania swojej intymności. Takie rozwiązanie przydaje się np. gdy senior przebywa w ogólno dostępnym miejscu w domu opieki. W momencie gdy ma potrzebę, zostaje mu podstawiony wózek i jest wywożony w miejsce, gdzie komfortowo się załatwi. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystko przebiega bezpiecznie i sprawnie, z uniknięciem przesiadanie się z krzesła na wózek, z wózka na toaletę itd.

Nie bój się wózka, ale się go naucz.

Pierwszą zasadą opieki na inną osobą jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno sobie, jak i jej. Wózek nie świadczy o tym, że Twoja praca będzie cięższa, ale rzeczywiście może wymagać od Ciebie pomocy w transferze pacjenta z wózka na łóżko, czy toaletę. Z tego względu warto się nauczyć kilku podstawowych zasad ergonomii takiej pracy. Nie zapominaj też, że podnoszenie to wysiłek fizyczny, a to jak bardzo go odczujesz, zależy też od poziomu Twojego wytrenowania, a więc i poziomu regularnej aktywności fizycznej.