W dzisiejszych czasach posiadanie własnych maseczek ochronnych to wręcz obowiązek. Trudno wyobrazić sobie bez nich codzienne funkcjonowanie. Dzięki nim możemy chronić siebie nawzajem przed różnego rodzaju wirusami groźnymi dla naszego zdrowia. Czy warto samodzielnie szyć maseczki?
Czy maseczki chronią przed wirusami?
Wyróżniamy różne rodzaje maseczek ochronnych. Są to na przykład maseczki chirurgiczne czy wyposażone w filtr. Maseczkę możemy uszyć również samodzielnie w domu z materiału takiego jak na przykład bawełna. Wiele osób neguje obecnie konieczność noszenia maseczek. Być może nie uchronią one nas w 100 % przed szkodliwymi dla naszego organizmu wirusami, ale z pewnością zmniejszają prawdopodobieństwo wzajemnego zarażania się. Nigdy nie wiemy bowiem, czy nie jesteśmy nosicielami jakiegoś wirusa, a dzięki maseczce możemy ochronić ludzi, którzy przebywają blisko nas. Być może my przechodzimy infekcję bezobjawowo, jednak dla innych może ona okazać się nawet zagrażająca życiu. Chodzi tu przede wszystkim o osoby w podeszłym wieku oraz takie, które posiadają obniżoną odporność. Dlatego też ze względu na wzajemną troskę o nasze zdrowie powinniśmy używać maseczek ochronnych. Oczywiście na dużych przestrzeniach, szczególnie na wolnym powietrzu, ryzyko zarażenia się jest znikome. Dlatego też jeśli jesteśmy w stanie utrzymać bezpieczny odstęp od innych osób nie jest konieczne zakładanie maseczki. Jednak w miejscach takich jak na przykład sklepy, apteki czy banki powinniśmy zawsze mieć na sobie maseczkę ochronną. Warto pamiętać także o jej prawidłowym noszeniu – powinna ona zakrywać zarówno nos, jak i usta, a także ściśle przylegać do naszej twarzy. Wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo, że maska zadziała tak, jak byśmy tego chcieli. Pamiętajmy także, aby maseczki nie nosić zbyt długo – jeśli wiemy, że przez parę godzin będziemy musieli mieć na sobie maskę, wymieniajmy ją co jakiś czas na nową. Na maseczce gromadzą się bowiem różnego rodzaju drobnoustroje, które w wilgotnym środowisku bardzo szybko się rozmnażają i mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Nigdy nie zakładajmy też tej samej maseczki dwukrotnie. Gdy jest to maska chirurgiczna powinniśmy po zdjęciu jej natychmiast ją wyrzucić. Natomiast maseczka wielorazowa powinna zostać po każdym jej użyciu wyprana – przynajmniej w temperaturze 60 stopni.
Dzianiny do uszycia maseczki ochronnej
Jest bardzo wiele materiałów, z których możemy wykonać maseczki ochronne. Dzianiny, które możemy wykorzystać to na przykład bawełna, jersey, flizelina czy dzianina dresowa. Warto wybrać taki materiał, który będzie skuteczną barierą dla wirusów, ale jednocześnie nie będzie utrudniał nam oddychania. Problem z oddychaniem przez maseczkę ochronną mogą mieć szczególnie osoby, które cierpią na astmę. Dlatego też warto dobrze dobrać rodzaj dzianiny, z której wykonujemy maseczkę ochronną. Oprócz odpowiedniego materiału powinniśmy wyposażyć się w gumkę, nożyczki a także igłę z nitką. Szycie maseczki za pomocą maszyny do szycia będzie z pewnością dużo szybsze i łatwiejsze, jednak możemy to zrobić równie skutecznie bez tak profesjonalnego sprzętu. Możemy użyć materiałów, które posiadamy w domu, na przykład nieużywanej już przez nas koszulki bawełnianej. Jeśli jednak chcemy, aby maseczka stanowiła istotny element naszej garderoby i pasowała do każdego rodzaju stylizacji, warto wyposażyć się w materiały o różnych wzorach i kolorach. Obecnie w sklepach krawieckich znajdziemy ogromny wybór dzianin, które ożywią każdy nasz ubiór. Za samodzielnym uszyciem maseczek wielorazowych przemawiają również względy ekologiczne – po ich użyciu nie wyrzucamy ich do kosza, a jedynie pierzemy i możemy założyć je z powodzeniem jeszcze wielokrotnie. W przypadku maseczek chirurgicznych natomiast generujemy bardzo dużą ilość odpadów.