Okres zimowy to szczególny czas dla naszego auta. Minusowe temperatury sprawiają, iż każde uruchomienie silnika przyczynia się do skrócenia jego żywotności. Oczywiście nie ma potrzeby wpadania w paranoje i zrezygnowania z użytkowania z samochodu zimą, jednak warto stosować się do kilku reguł. To właśnie one sprawią, że zima nie wyrządzi szkód naszemu autu i pozwolą, aby posłużyło ono jak najdłużej.
Dlaczego warto dbać o auto zimą?
Zima to ciężki czas zarówno dla człowieka, jak i dla jego samochodu. Ujemna temperatura sprawia, że cieplej się ubieramy, stosujemy kremy ochronne oraz lepiej się odżywiamy. Czynimy wszystko to dla dobra naszego zdrowia oraz aby się nie wyziębić. Może samochód nie zachoruje, ale w tym ciężkim czasie także potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, którą warto oprzeć o dobre kosmetyki samochodowe, jak na przykład marki adbl. To dzięki nim samochód od wewnątrz, jak i zewnątrz będzie dopieszczony, a szkodliwe warunki atmosferyczne już nie będą takie straszne.
Pielęgnacja auta przy minusowych temperaturach – co powinna obejmować?
Pielęgnacja auta zimą powinna obejmować takie elementy, jak:
- Szyba – należy wziąć pod uwagę fakt, iż każde użycie skrobaczki wywiera tarcie na szybę, co prowadzi do powstania zarysowań. Aby temu przeciwdziałać, warto zainwestować w skrobaczkę wysokiej jakości i wykorzystać ją odpowiednio. Szyby należy skrobać prostopadle do ich krawędzi. W znacznym stopniu minimalizuje to ryzyko powstania widocznych rys. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnej maty do szyb lub tektury. Kategorycznie zabrania się polewania szyby gorącą wodą, gdyż może to wywołać szok termiczny dla szyby, na skutek czego pęknie.
- Zamki – warto trzymać w kieszeni kurtki, a nie w schowku pojazdu taki preparat, jakim jest odmrażacz do zamków. W przeciwnym razie nawet najwyższej jakości preparat może okazać się zawodny. Podczas wyboru należy unikać odmrażaczy zawierających alkohol, który powoduje wypłukanie smaru z zamka, przyczyniając się do jego korozji.
- Drzwi – w sytuacji, gdy przymarzły drzwi, nie ma co się z nimi szarpać, gdyż można spowodować uszkodzenie klamki lub wyrwanie uszczelki. Również WD-40 nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż może wejść w reakcję chemiczną z gumą. Najlepiej wejść do środka auta innymi drzwiami i uruchomić ogrzewanie.
- Silnik – Aby nie doprowadzić do usterki np. Przepływomierza, należy ostrożnie i z umiarem stosować wszelkiego rodzaju samostartów. Dotyczy to przede wszystkim samochodów, które są wyposażone w skomplikowaną elektronikę.